Vücuttaki Benler Neden Olur?

Vücuttaki Benler Neden Olur?

Vücuttaki Benler Neden Olur?

Herkesin cildinde küçük kahverengi lekeler biçiminde oluşan benler kimi durumlarda tehlikeli olabilir. Birtakım benlerde gözlenen değişim kanser üzere hastalıkların habercisi olabilir. Pekala vücuttaki benler neden olur? Beden beni nasıl oluşur? İşte benlere dair merak edilen ayrıntılar…

Vücuttaki benler neden olur? Beden beni nasıl oluşur?

Benler, herkeste bulunan ve kahverengi lekeler halinde oluşan deri farklılıklarıdır. Çoğu çocukluk devrinde ortaya çıkmaya başlayan bu benlerin nasıl oluştuğu hakkında şimdi bilimsel net bir bilgi yoktur. Çocukluktan sonra ki ilerleyen vakitlerde da yeni benler oluşabilir. Çabucak çabucak her insanın cildinde ben bulunur.  Benler uzun yıllar boyunca eskisine göre vakit zaman büyümeler ya da kaybolmalar gösterebilir. Kaybolma, büyüme, kanama, renk değişimi ya da form değiştirme üzere değişiklikleri birdenbire gösterdiği taktirde katiyetle en kısa vakit içerisinde bir uzmana muayene olmak gerekir.

VÜCUTTAKİ BENLER NASIL OLUŞUR?

Melanin hususu cilde rengini veren melenosit hücreleri tarafından üretilerek sağlanır. İstikrarlı bir halde dağılması, eşit halde olması, renk değişimi olan benlere neden olur. Birtakım durumlarda melenosit hücrelerinin aşikâr yerlerde toplanması ile koyu ve büyük benler oluşabilir. Bedenin her bölgesinde benler oluşması olağandır. Benlerin birtakım araştırmacıların telaffuzuyla güneş ışınlarının tesiriyle çıktığı yolundadır.

Vücuttaki Benler Neden Olur?

Birtakım durumlarda vakit içerisinde benlerde değişim olur büyür, kanar, form bozukluğu ve akıntı ortaya çıkabilir. Bu durumun oluşması halinde kesinlikle bir cilt tabibine başvurmak gereklidir. Kanser riski oluşabilmesi ihtimali açısından erken teşhisin değeri büyüktür. Tüm benler kanser tesiri yaratmaz lakin kimi benler melonoma denilen kanserli ben oluşumuna etken olabilmektedir. Kimi durumlarda manzarayı bozan benlerin (yüz, burun gibi) aldırılması gerekebilir. Bu durum bir kasvet oluşturmaz alınması kanser riskine neden olmaz, lakin; şayet kanser riski taşıyan bir ben olması halinde erken farkedilerek tedavi edilmesi sağlanacaktır.

Vücuttaki Benler Neden Olur?

Bebek yaşlarda ortaya çıkabilen birtakım benlerin takip edilmesi ve kanser riski taşıyor olması nedeni ile gözaltında bulundurulması gereklidir.  Bilhassa ailede cilt kanseri olan şahısların benlerinde görünen değişimlerinin denetim edilmesi sağlanmalıdır.  Ergenlikte ortaya çıkan a tipik benler kanser riski taşıyan çeşitlerdir. Biçim bozukluğu, renk ve asimetrik duruşları farklı olur. Yani velhasıl; dikkatli takip edilmesi ile kanser oluşturabilecek benlerin erken tedbir alınması ile sağlıklı bir tedavi uygulanabileceği düşünülerek; üstünde kıymet arz edecek tavırlar sergilenmelidir.

36 Beğen