Anne Karnında Bebek Nasıl Oluşur?

Anne Karnında Bebek Nasıl Oluşur?

Anne Karnında Bebek Nasıl Oluşur?

Baştan aşağı büsbütün mucizeden ibaret olan hamilelik sürecini ve doğum sırasında bebeğin anne karnından nasıl çıktığını mucizeleri ile bir arada sizler için araştırdık. Kuran-ı Kerim’de geçen yaratılış mucizesine ilişkin ayetler Allah (c.c)ûn ne kadar kudret sahibi olduğunu bizlere bir kere daha gösterilmektedir. İşte anne karnında adım adım bebeğin doğum anları…

Anne Karnında Bebek Nasıl Oluşur?

İnsan yaratılışına dair pek çok mucizeyi kitabımız olan Kuran-ı Kerim ayetlerinde apaçık görmekteyiz. İnsan vücudunun her bir kesimi kendi başına mucize ve hikmetlerle dolu iken kadının rahmine düşen bir can oluşum süreciyle de bizleri derinden etkilemektedir. ”Şüphesiz biz sizi topraktan, sonra nutfeden (sperm), sonra alakadan (kadının aşılanmış yumurtası), sonra uzuvları (önce) bilinmeyen, sonra belli canlı et kesiminden yarattık ki size gücümüzü gösterelim. Dilediğimizi belirlenmiş bir süreye kadar rahimlerde bekletiriz, sonra sizi bir bebek olarak dışarı çıkarırız.” (el- Hac, 21/5) Anne karnındaki gelişim süreci ile ilgili sahih hadis-i şerifte söz edilenlere nazaran ruh üflendiği vakit meleğe 4 söz emredilir: Doğacak çocuğun rızkını, yaşama müddetini, işleyeceği amellerini, şaki mi ( cehennemlik mi?) yoksa said mi (cennetlik mi?) olacağınıyazması. Çocuğun anne karnındaki oluşum sürecinde birebir vakitte mukadderat programı da aşikâr olmaktadır. Pekala anne karnına bebek nasıl yerleşir?

HAMİLELİK NASIL OLUŞUR? ANNE KARNINDA GEÇEN SEYAHAT…

Anne Karnında Bebek Nasıl Oluşur?

Vajinaya boşaltılan sperm sayısı ortalama 300-400 milyondan oluşmaktadır. Bu spermler yalnızca bir baş ve kuyruk kısmından oluşan yapılardır. Tüplerde kendisini bekleyen yumurtalıklara ulaşması gereken spermlerden kimileri bu seyahat esnasında ölecek kimileri de bir yerlere takılacak ve yalnızca çok az ölçüde olanlar yumurtaya ulaşabilecek. Rahim ağzında normalde o kadar da ince olmayan sıvı, spermin yumurtalıklara geçebilmesi için daha da inceliyor ve bazen su üzere gelen akıntı olarak karşımıza çıkıyor. Spermler geçtikten sonra rahim ağzındaki vajinal akıntı yine eski katı, sümük halini alıyor.

Spermler rahim ağzını geçtikten sonra rahim boşluğuna ulaşacak ve tüplere geçiş sağlayacaktır. Sağ ve solda bulunan bu tüplere spermler yarı yarıya dağılarak geçiş yapıyor ve hamilelik durumu yarı yarıya iniyor. Nedeni ise bu tüplerden yalnızca birinde bir adet yumurtanın bulunmasından dolayıdır. Yumurta şayet sol tüpteyse sağdaki tüpe giden spermler boşa gitmiş oluyor.

Anne Karnında Bebek Nasıl Oluşur?

Yumurtaya ulaşan spermlerin hepsi yumurtaya girebilmek için canla başla savaşırken başlarındaki enzim yumurtanın çevresindeki kabuğu eritmeye çalışıyor. Sperm içeri girdikten sonra kabuk kapanıyor başka spermler giremiyor. Yumurtaya girdikten sonra bu kere de çekirdeğe girmek için uğraşıyor ve kuyruğunu dışarıda bırakıyor ve bundan sonrasında yalnızca baş kısmındaki çekirdek devreye giriyor.

23 spermde 23 de yumurtada bulunan kromozom döllenince yeni birey ortaya çıkıyor. Yeni birey rahme gerçek ilerlerken kendi içinde çeşitli sayılara bölünüyor. Rahim boşluğuna yuvarlanarak giden yapı rahimde uygun bir yer bulunca kabuğundan kurtuluyor ve içerisindeki yapı rahme gömülüyor. Böylece bebek ilk kere anne ile buluşuyor.

ANNE KARNINDAKİ BEBEK NASIL DOĞAR? BEBEĞİN OLUŞUMU…

İnsan vücudundaki en önemli organlardan birisi de beyindir. Hamilelik devrinde mümkün bir ihtimalle beyinde gerçekleşebilecek olan hasar, direkt olarak bebeğin gelişimi etkileyeceğinden ötürü dış etkenlere karşı koruma edilmesi önemlidir. Vücudun öteki organlarına kıyasla daha büyük olan baş bölgesinin doğum kanalına ilk evvel girmesi de yaratılış mucizelerinden biridir. Doğum esnasında bebeğin başının ziyan görmemesi için ilk evvel baş giriyor ve hasar görmeden doğum gerçekleşmiş oluyor.

Anne Karnında Bebek Oluşumu

Hamilelik devrinde ağrı olmadan yapılan kasılmalarla antrenman yapan rahim, yavaş yavaş doğuma hazır hale geliyor. Rahimde kasılmaların şiddeti artınca bebeği aşağı yanlışsız itmeye başlıyor. Kanalda döne döne ilerleyen bebeğin başı kemik çatıya en uygun yerini bulurken hasardan korunuyor. Baştan sonra omuzların ve bedenin doğumu oluyor ve rahim şiddetli kontraksiyonlarla dış dünyaya geliyor.

24 Beğen