Bekir Şahin Kimdir?

Bekir Şahin Kimdir?

Bekir Şahin Kimdir?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. İddianame Yüksek Mahkeme’ye gönderildi. Pekala, Bekir Şahin kimdir? Bekir Şahin nereli, kaç yaşında? Bekir Şahin’in hayatı ve biyografisi!

Bekir Şahin Kimdir?

Bekir Şahin (d. 1 Mart 1960, Mecitözü) Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı. Çorum İmam Hatip Lisesi’ni bitirmiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1986 yılında mezun olmuştur. İzmir ve Çorum Hakim adayı olarak mesleğe başlamış; sırasıyla Gercüş, Küre, Çine Hakimliği, Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Adana Hakimliği ve Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 16 Aralık 2013 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilmiş, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 30 Mayıs 2019 tarihinde Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiş, 4 Haziran 2020 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar ortasından Cumhurbaşkanınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiş olup halen bu görevi sürdürmektedir. İngilizce bilmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bekir Şahin Kimdir?

Bekir Şahin’in Biyografisi

Bekir Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısıdır. Bekir Şahin 1 Mart 1960 tarihinde Çorum/Mecitözü’nde doğmuştur. Çorum İmam Hatip Lisesini bitirmiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1986 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Ankara/Etimesgut’da kısa devir olarak yapmıştır.

İzmir ve Çorum Hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Şahin; sırasıyla Batman/Gercüş, Kastamonu/Küre, Aydın/Çine Hâkimliği, Ağrı/Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Adana Hâkimliği ve Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

16.12.2013 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen Bekir Şahin, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 30.05.2019 tarihinde Yargıtay Ondördüncü Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmiş, 04.06.2020 tarihinde Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen adaylar ortasından Cumhurbaşkanınca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına seçilmiş olup halen bu görevi sürdürmektedir. İngilizce bilen Şahin, evli ve iki çocuk babasıdır.

57 Beğen