Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Mevsim geçişinin başlamasıyla görülen hastalıklardan biri de göz kuruluğudur. Bilhassa lens kullanan ve uzun mühlet bilgisayar, tablet ve telefon üzere elektronik ekranlara bakmak zorunda kalan kişilerde yaşanma riski yüksektir. Çevresel faktörlere bağlı yaşanan bir rahatsızlıktır. Göz kuruluğu neden olur? Göz kuruluğunun belirtileri nelerdir?

Göz Kuruluğu Neden Olur? Göz Kuruluğunun Tedavisi Var mı?

Her yaş ve cinsiyet fark etmeksizin yaşanan göz kuruluğu genellikle çok rüzgar, göz hastalıkları ve toz üzere etkenlerden ötürü meydana gelir. Yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Gözün yapısal yüzeyinde bulunan sıvı dışarıdan gelen rastgele bir cismin kalın olan tabakaya geçmesini önler. Bu da gözün retinasını korur. Bu tabakaya da göz yaşı borusundan takviye gelir. Bu durum sonlar aracılığı ile beyne giden komut ve burada da tabakanın sıvı üretmesine yol açar. Göze giren toz ya da rüzgar üzere durumlar sonrası gözü korumak için bu sıvı oranı artar. Göz yüzeyini temizleyen sıvı; enfeksiyonlu hastalıklar, yüksek ateş ve lens üzere bir cismin göze girmesiyle de azalma riski vardır.

  • Göz içindeki sıvı üreten bezlerin yeteri miktarda çalışmaması göz kuruluğuna yol açar.
  • Kaşınma, kızarıklık ve sulanma gibi belirtilerle kendini gösterir.
  • Toz, rüzgar, ateşli hastalıklar, göz yaşı borusunun iltihaptan tıkanmasından dolayı göz kuruluğu yaşanır.
  • Erken tedavi edilmediğinde kornea ya da retina da kalıcı hasarlara neden olabilir.
  • Göz sıvısını yeniden artıran damlalar ve ilaçlar verilir. Ayrıca kişinin maydanoz ve havuç gibi göz sağlığına iyi gelen besinler tüketilmesi tavsiye edilir.

Göz Kuruluğu Belirtileri

GÖZ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Lakrimal denilen göz sıvısının çevresel faktörlerden ötürü azalmasıyla ortaya çıkar. Göz ve çevresinde DNA’sı bozulan hücrelerin oluşturduğu tümörlü bezler göz kuruluğunu meydana getirebilir. Uzun müddetli sağlıklı bakılmayan lens kullanımının yanı sıra mevsimsel geçişlerde yaşanan alerjik durumlara bağlı da görülebilir. Ayrıyeten hormonal bozuklukla vücuttaki genel olarak sıvı oranını olumsuz etkiler. Bu gözleri de tesir yapar. Lens kullanımının yanı sıra uzun mühlet bilgisayar ekranında bakma da neden olan en yaygın nedenler ortasında yer alır.

Göz Kuruluğunun Tedavisi

GÖZ KURULUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Aniden başlayan göz kaşınması

– Uyanırken gözleri açmada zorlanma

– Göz yaşı borusunun çapaklanması

– Göz kapağını kapattığında göz içine bir cismin battığını hissetme

– Yanma ve kızarıklık üzere belirtilerin yanı sıra vaktinde müdahale edilmediğinde buğulu görme yaşanır.

Göz Kuruluğu

GÖZ KURULUĞUNUN TEDAVİSİ

Yapay göz yaşı ve jelli ilaçlarla tedavi edilir. Belirtiler hissedilir hissedilmez bir uzmana müracaatta yarar var. Önemli olmazsa bile ilerleyen vakitlerde bilhassa kornea tabakasının aşınmasına yol açabilir. Bu yüzden ilaçlarla çabucak müdahale edilmeli. Bu süreçte kontakt lens ve led ışıklı ekran kullanımına dikkat etmekte yarar var.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

EVDE GÖZ KURULUĞUNA NE İYİ GELİR?

Uzmanlar yemek tüketiminde maydanoz, havuç ve zerdeçalı önerir. Bunun yanı sıra bir bardak su ve yarım çay bardağını bir tencerede kaynatın. Bu kaynama esnasına gözlerinizi açık tutmaya çalışarak buhara bakın. Bu göz içinde iltihap varsa onun azaltır. Bunun birebir sıra siyah çay ya da yeşil çayın poşet halini sıcaktan hafif ılık bir şekilde gözlerinizin içine birer damla sıkıp daha sonra göz kapağına koyup 5 dakika bekletin. Bunu batma hissi geçene kadar yapmakta yarar var.

21 Beğen