Türkiye Giriş Formu Nedir ve Nasıl Alınır?

Türkiye Giriş Formu Nedir ve Nasıl Alınır?

Türkiye Giriş Formu Nedir ve Nasıl Alınır?

Koronavirüsle mücadelede yeni bir sürece giriş yapıldı. Bundan sonra Türkiye’ye girişlerde Sağlık Bakanlığı’nın oluşturmuş olduğu site üzerinden Türkiye Giriş Formu alınması zarurî olacak. Ancak bu formu herkesin alması gerekmeyecek. Pekala Türkiye Giriş Formu nedir, nasıl alınır? Form alınmasının akabinde nasıl bir kolaylık sağlanacak? Yeni sistemle ilgili bilinmesi gerekenler haberimizde.

Türkiye Giriş Formu Nedir?

Yeni alınan karara nazaran 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Türkiye’ye seyahat edecek olan tüm yolcular, uçuşları gerçekleşmeden tam 72 saat evvel ‘Türkiye Giriş Formu’nu doldurmaları gerekecek. Mecburî olan bu uygulama yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunan ve oturma müsaadesi olan yolcuları kapsamayacak. Ayrıyeten dış çizgi transit devamı bulunan yolculardan da bu form talep edilmeyecek. Türkiye Giriş Formu ile sağlanacak olanlar şunlardır:

  • Gelecek kişiler Türkiye’de kalacakları süre içerisinde Covid-19 salgınından korunabilmeleri amacıyla kimlik, pasaport, iletişim ve seyahat bilgilerini işlerler
  • Bu sayede kaldıkları süre boyunca temas ettikleri kişilerden herhangi birinin Covid-19 hastası olması durumunda, bilgilerini girmiş olan söz konusu kişiye ulaşılır.
  • Verilen bilgiler sadece ilgili ülkelerin makamlarına iletilir. Herhangi bir kişi ve/veya kuruluşla paylaşılmaz.
  • Formda yer verilen bilgiler sonrasında kişiye özel HES kodu oluşturulur.

​Bu formu doldurmayanlar ülkeye giriş yapamayacaklar.

​​​Türkiye Giriş Formu Nedir?

TÜRKİYE GİRİŞ FORMU NASIL ALINIR?

Türkiye Giriş Formu’nu alabilmeniz için Sağlık Bakanlığı’na ilişkin siteye giriş yapmanızgerekmektedir. Siteye giriş yaptıktan sonra Türkçe, İngilizce, Rusça, İspanyolca, Almanca ve Arapça dillerinden rastgele birini seçerek işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Türkiye Giriş Formu Nasıl Alınır?

Ana sayfada direkt çıkan formu sırasıyla doldurabilirsiniz. Toplamda 4 kısımdan oluşmaktadır.

50 Beğen