Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

İlkbaharın gelmesiyle birlikte bütün evlerde bahar paklığı başladı. Bahar paklığı, evdeki yerlerin taban bucak silinmesi, halıların hatta koltukların yıkanmasını üzere birçok ayrıntısı kaplıyor. Bahar paklığını pratik yollarla yaparak vakitten kazanabilirsiniz. Kıştan yaza geçtiğimiz bu mevsimde bahar paklığı nasıl yapılır? Taban köşe bahar paklığı yapmanın püf noktaları nelerdir? İşte cevaplar:

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır? Bahar temizliği önerileri

Evlerde hijyen ve paklık açısından her gün tertipli paklık yapmak çok önemlidir. Ülkemizde rutin paklık dışında mevsim geçişlerinde, bayramlarda, özel günlerde daha fazla ayrıntılı paklık yapmaya ihtimam gösterilir. Sonbahar mevsimine girdiğimiz şu periyotta evde yapılacak ayrıntılı paklık için bir plan yaparak paklığa girişilmelidir. Bu çalışan kadınlar için hem vakitten kazandırıp ailenizle daha çok vakit geçirmenizi sağlar hem de çok fazla yorulmadan birçok yeri ayrıntılı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Paklık bir evin nasıl göründüğünü etkileyen en önemli ögedir. Yaşadığınız evi sisteme getirmek, evlerinizin hoş ve estetik görünmesini istiyorsanız her vakit pak ve tertipli tutmaya ihtimam göstermeli ve aile bireylerinin ihtimam göstermesini sağlamanız gerekiyor. Mevsim geçişlerinde paklık yapmanın ipuçları neler, bahar paklığı nasıl yapılır? Büyük ve kapsamlı paklık aşamalarını detaylarıyla haberimizde:

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

BAHAR TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bahar paklığına girişmeden evvel işe paklık planı yaparak başlamalı ve gün gün hangi işlemi takip edeceğinizi evvelce belirlemelisiniz. Böylelikle daha kolay ve gerilimsiz bir paklık yapmanızı ve çok fazla yorulmadan süratlice bitirmenizi sağlar. Bu yüzden öncelikle hangi odanın nasıl bir düzenlemeye gereksinim duyduğunu bakmalı ve belirlemeli ona nazaran bir program yapmalısınız. İlk olarak halı, perde ve yorgan üzere eşyaları temizletip sonrasında açmak için bir kenara koyabilirsiniz. Sonrasında ise tam ayrıntılı bir paklığa girişebilirsiniz.

Bahar Temizliği

MUTFAKTA TEMİZLİK

Mutfak paklığı öbür odalara nazaran biraz ayrıntılı olduğu için ilk olarak oradan başlayabilirsiniz. Mutfak paklığında yapacağınız ilk iş boş şişe, kavanoz üzere fazlalıkları toplayıp ortadan kaldırmak olması gerekiyor.  Bunları attıktan sonra sırasıyla bunları yapabilirsiniz:

♦ Mutfak tavanını silin.
♦ Fırını temizleyin.
♦ Buzdolabının içini silin.
♦ Mutfak dolaplarının içini boşaltın ve temizleyin.
♦ Raflara asılı mutfak gereçlerini silin.
♦ Kiler dolabındaki yiyeceklerin son kullanma tarihlerini denetim edin ve ayıklayın.
♦ Derin dondurucunun içini temizleyin.

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

OTURMA ODASINDA TEMİZLİK

♦ Oturma odasında bulunan koltuklarınızın hepsini güzelce silin.
♦ Oturma odasında kitaplık, dolap, televizyonluk üzere eşyalar varsa onları düzenleyip temizleyin ve yerlerine düzgünce yerleştirin.
♦ Odada bulunan perdeleri yıkayın, halıları kaldırıp yıkamacıya verebilirsiniz. Odada bulunan örtüleri de yıkamak için kaldırın.

Bahar Temizliği

YATAK ODASINDA TEMİZLİK

Yatak odasında bahar paklığı yaparken yorganları, battaniyeleri ve kışlık eşyaları yıkayın ve kullanıma hazır hale getirin. Ayrıyeten yazdan kalma yazlık örtü ve çarşafları yıkayıp bir hurcun içine koyup kaldırın. Yazlık kıyafetleri kaldırıp kışlık ve baharlık kıyafetleri dolaplara yerleştirin ve dolap paklığını yapın. Yazlık terlik ve ayakkabılarınızı temizleyip, kutulara yerleştirip kaldırın. Adım adım bunları yapabilirsiniz:

♦ Şiltenizi döndürün.
♦ Şiltenizin ve yatak çerçevenizin tozunu alın.
♦ Yastıkları yıkayın.
♦ Battaniyeleri ve yorganları kuru temizlemeye verin.
♦ Dolapların içini temizleyin ve baharlık kıyafetlerinizi çıkarın.

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

BANYODA TEMİZLİK

Banyo paklığı yaparken artık çok eskimiş olan havluları toz bezi olarak kullanabilirsiniz. Banyo dolaplarında olan ve kullanmadığınız bütün fazlalıkları bir çöp poşetine doldurun ve çöpe atın. Akabinde bütün banyoyu güzelce cifleyip bütün kirlerden arındırabilirsiniz.

Bahar Temizliği

31 Beğen