Ciro Kaybı Destek Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ciro Kaybı Destek Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ciro Kaybı Destek Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, işletmelerin ciro kaybı dayanağı müracaatlarını bugünden itibaren 31 Mart’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabileceklerini duyurdu. Bakan Pekcan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ciro kaybı dayanak ödemeleri için müracaat sürecini başlattık. İşletmelerimiz ciro kaybı takviyesi müracaatlarını bugünden itibaren 31 Mart saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabileceklerdir” dedi.

Bugün prestijiyle başlayan ciro kaybı müracaatlarında, takviye 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmayacak.

Ciro Kaybı Destek Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-DEVLET CİRO KAYBI DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ciro kaybı takviyesi başvurusu e-Devlet üzerinden alınmaya başlandı. Restoran ve kafelere verilecek ciro kaybı dayanağı müracaatları 31 Mart saat 23:59’a kadar devam edecek.

Başvurmak isteyen yurttaşlar www.turkiye.gov.tr/ticaret-ciro-kaybi-destegi-basvurusu adresi üzerinden, öncelikle e-Devlet şifrelerini girerek sisteme giriş yaptıktan sonra müracaat ekranından müracaatlarını tamamlayabilir.

Müracaat, işletmeyi temsile yetkili kişilerce yapılacak ve müracaat ile eki taahhütname elektronik ortamda onaylanacak. Bildiri kapsamında ciro kaybı dayanağından faydalanma hakkına sahip işletmelerce yapılabilecek itirazlar, müracaat tarihinden itibaren 10 gün içinde İç Ticaret Genel Müdürlüğüne yapılacak. İtirazların değerlendirilmesinde vergi dairesi kayıtları temel alınacak.

Ticaret Bakanlığı, takviye programının uygulanmasına ilişkin olarak müracaat, kıymetlendirme, kabul, ödeme, uygulama ve başka süreçlerde protokol yapılan öteki kurum ve kuruluşlar ve bunların taşra teşkilatına görev ve yetki verebilecek. Ciro kaybı takviyesi, takviyeden faydalananın müracaat esnasında bildirdiği ve elektronik ortamda doğrulanan banka hesabına yatırılacak.

CİRO KAYBI DESTEK ÖDEMESİNDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Açıklanan dayanak programından, 2019 takvim yılından evvel ya da 2019 takvim yılında başladığı işine devam eden ve 27 Ocak 2021 prestijiyle faal mükellefiyeti bulunan, 2019 yılındaki cirosu 3 milyon lira ve altında olup buna oranla 2020 yılındaki cirosu yüzde 50 ve üzerinde azalan yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) katma kıymet vergisi mükellefiyeti olan işletmeler faydalanabilecek. Mükellefler, söz konusu dayanaktan, temel faaliyet konusu üzerinden yalnız bir defa yararlanabilecek.

Ciro Kaybı Destek Ödemesi Başvurusu

Ciro kaybı takviyesi, tek seferde ödenmek üzere 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere işletmelerin 2020 takvim yılındaki cirolarının 2019 takvim yılındaki cirolarına nazaran azalan meblağının yüzde 3’ü olacak. İşletme cirolarının tespitinde 27 Ocak 2021 prestijiyle 2019 ve 2020 takvim yıllarındaki vergilendirme devirlerine ilişkin verilen katma bedel vergisi beyannameleri temel alınacak. Söz konusu tarihten sonra 2019 ve 2020 yıllarındaki devirlere ilişkin verilen beyannameler (düzeltme beyannameleri dahil) ciro hesaplamasında dikkate alınmayacak.

Bildirim kapsamındaki ciro kaybı takviyesi ile 22 Aralık 2020 tarihli ve 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Dayanaklar Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı’nın 3’üncü unsurunun ikinci ve üçüncü fıkraları kapsamında verilen hibe takviyesini birlikte hak eden işletmelerin, Karar kapsamındaki 3 bin lira fiyat, bu bildirim kapsamında sağlanacak ciro kaybı dayanağından mahsup edilecek ve varsa kalan meblağ bu işletmelere ciro kaybı takviyesi olarak verilecek.

Ciro Kaybı Destek Başvurusu

Koronavirüs sebebiyle ciro kaybı yaşayan yiyecek ve içecek hizmetlerinde faaliyet gösteren işletmelere, 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak kaydı ile takviye verilecek. Bakan Pekcan’ın açıklaması ile başlayan ciro kaybı dayanağı müracaatları, e-devlet üzerinden 31 Mart 2021 saat 23.59’a kadar yapılacak.

28 Beğen