Sanal Kart Nedir ve Nasıl Alınır?

Sanal Kart Nedir ve Nasıl Alınır?

Sanal Kart Nedir ve Nasıl Alınır?

Bilhassa koronavirüs salgını sonrasında internetten alışveriş rekor seviyede arttı. Ülkemizde ve yurt dışında meselesiz alışveriş tecrübesi sunan platformlar bulunuyor olsa da, ödeme tarafında yani kredi kartı konusunda çok fazla mağduriyet yaşanabiliyor. Bu kapsamda internet alışverişlerinde mutlaka kullanılmalı denilen Sanal kart nedir? Sanal kart nasıl alınır?

Sanal Kart Nedir?

İnternet sitelerinden alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerimizi kullandığımızda, ne yazık ki bilgilerin birtakım üçüncü şahısların eline geçmesi söz konusu olabilir. Bu noktada devreye Sanal Kart’ın faydalarından biri olan ön ödemeli sistem devreye giriyor. Sanal kart, içinde bakiye bulunmadan alışveriş yapamayacağınız, yani ön ödemeli sistemle çalışan bir internet alışveriş kartıdır.

Sanal Kart Nedir ve Nasıl Alınır?

Münasebetiyle, sanal kartınızın içine alışveriş yapacağınız ölçüde bakiye yükleyip alışverişinizi tamamlarsanız, birisi bilgilerinize ulaşsa bile işlem yapacağı bakiye olmayacağından, kredi kartı kullanmak yerine sanal kart kullanmanın önemli bir güvenlik avantajı olduğu söylenebilir.

Somut olmayan bir kart çeşidi olduğundan, oburunun kartınızı ele geçirmesi de mümkün olmayacaktır. Birtakım bankalar, talep edildiği takdirde temsili olarak sanal kart gönderebilir.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal olarak kullanacağınız kredini kartını, hali hazırda çalıştığınız bankadan alabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz sanal kredi kartını internet bankacılığıyla, şubeden yahut telefonla arayarak edinebilirsiniz. Yalnızca sanal ortamlarda kullanabileceğiniz kredi kartı, elinize somut olarak geçmeyecektir. Ancak kimi bankalar temsili olarak fizikî bir sanal kart temin edebiliyor.

Sanal Kart Nedir

Günümüzde sanal kart başvurusu yapmak epey kolay hale geldi. Birkaç dakika içerisinde sahip olmak mümkün olsa da, online işlem merkezindeki menüler bankadan bankaya değiştiği için bunu direkt anlatma bahtımız bulunmuyor.

Ancak genel prosedürü özetlemek gerekirse;

  1. Adım: Bankanıza ilişkin mobil uygulamayı yahut internet bankacılığını açın
  2. Adım: “Kartlarım” sayfasına gidin.
  3. Adım: “Kartlarım” sayfasında “Sanal Kart Bölümünü” açın.
  4. Adım: Açılan sekmede yer alan “Sanal Kart Oluştur”a tıklayın.
  5. Adım: Bankanızın sizden talep ettiği bilgileri doldurun.
  6. Adım: Son olarak kullanmak istediğiniz kart limitini belirleyin.

Sanal Kart ile Taksitli Alışveriş ve Market Alışverişi Yapılır mı?

Rastgele bir marketten yaptığınız somut harcamalarınızda, sanal kredi kartınızı kullanma bahtınız bulunmuyor. Daha güvenilir harcama imkanı sunan sanal kredi kartları, yalnızca internet üzerinde gerçekleştirilen alışverişlerde aktif rol oynuyor. Ek olarak bankanız tarafından oluşturulan sanal kredi kartınız ile taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıyeten sanal kredi kartınız için yıllık kart ücreti ödemez, bankanıza özel indirim ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Neden Tercih Etmeliyim?

İnternet ortamında alışveriş yaparken, güvenlik riskini azaltmak ve kişisel verilerinizin güvenliğinden emin olmak istiyorsanız, sanal kredi kartını tercih edebilirsiniz. İnternetten alışveriş yapmayı seviyorsanız ve birçok alışveriş sitesinden satın alım gerçekleştiriyorsanız da, sanal kredi kartı gizliliğiniz açısından ve oluşturabileceğiniz güvenlik zaafiyetlerini önleyebilmeniz açısından tercih sebebiniz olabilir.

27 Beğen