Burun Ameliyatı (rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun Ameliyatı (rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun Ameliyatı (rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı (rinoplasti) nasıl yapılır? Burun estetiği ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Son yıllarda burun estetiği konusunda epey yüksek bir sayıda artış devam ediyor. Çoğunlukla burun eti, sinüzit ya da kemik dağılması şikayetleriyle müracaatlar sonrasında yapılan tetkiklerle bir arada alınan kararla yapılan burun estetiği hakkında bilinmesi gereken kimi hususlar var. Pekala bu hususlar neler? Burun estetiği olmadan evvel nelere dikkat etmek gerekir?

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatında amaç burnun form bozukluklarını düzeltmek ve tıpkı vakitte burun içinde nefes almaya mani olan eğiklikler, burun eti büyümeleri üzere sorunları ortadan kaldırmaktır. Ülkemizde ve dünyada en sık yapılan ameliyatlardan birisi haline gelen burun estetiği hakkında birçok şehir efsaneleri mevcut. Lakin uzmanların yaptığı bir açıklama nazaran, ameliyat planlanırken mutlaka burun işlevleri dikkate alınması gerektiğini vurguluyor. Bilinçsiz bir formda burun ameliyatı olmak isteyenler bireyler birden fazla problemle karşılaşırken, hatta ölümcül sonuçlar doğurabilecek kusurlarda yapıyor. Hazırladığımız bu yazıda hastalık nedeniyle burun ameliyatı olacak bireyler için dikkat edilmesi gereken teklifleri derledik.

Burun Ameliyatı (rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatını sağlıklı bir formda geçirmek istiyorsanız, operasyon öncesinde anestezi hekiminiz tıbbi sıhhat taramanızı ve ameliyatla ilgili analizlerinizi yapması gerekir.

Burun Ameliyatı (rinoplasti) Nasıl Yapılır?

Bilhassa sinüzit rahatsızlığından şikayetçi olanlar ameliyat öncesinde grip, nezle, soğuk algınlığı üzere rahatsızlıkları büsbütün atlatmaları gerekmektedir. Anestezi denetiminde, sizin önemsemediğiniz rastgele bir detay operasyonunuz için kıymetlidir. Bu nedenle, her bilgiyi hekiminizle paylaşmanız gerekiyor.

Ameliyat öncesinde kullandığınız bir ilaç var ise bunları muayene sırasında hekiminize söylemelisiniz. Anestezi tabibi muayenesinde de anestezi tabibine eksiksiz ilaçlarınızı belirtmelisiniz.

Operasyon öncesinde hekiminizin daha evvel yaptığı ameliyatları incelemeli ve bu husus hakkında ayrıntılı bir araştırma yapmalısınız.

Burun Ameliyatı (rinoplasti) Nasıl Yapılır?

– Ameliyattan en az 10 gün evvel Aspirin üzere kan sulandırıcı ilaçlar kullanmayı kesmelisiniz.

Operasyon yüz üzerinde gerçekleştirileceği için cildinizin katiyetle makyajsız olması gerekmektedir. Cildinizde bulunan rastgele bir eser, cildinizin mikrop kapmasına neden olabilir. Oje de bu durumda tıpkı sonuçlar doğurabilecek bir detaydır. Ameliyattan evvel oje sürmemelisiniz.

Saç spreyleri ve jöle üzere eserler mutlaka saçlara uygulanmamalı. Ameliyattan 1 gece evvel ılık suyla bir duş almalısınız. Bu durum hijyenik olması açısından çok kıymetlidir. Birçok kişi hijyen nedeniyle ameliyattan sonra mikrop kaparak farklı sıhhat sıkıntıları ile karşı karşıya kalmıştır.

– Ameliyat sonrasında burnunuzun etrafında oluşan ödem sonucunda şişlikler oluşur. Bu şişlikler birinci 6 ayda azalır. 6. ay ve 12. ayda büsbütün kaybolur. Bu şişlikler sizin ameliyat olduğunuzu bilen yakınlarınız, kendiniz ve hekiminiz ve burun ameliyatı olmuş şahıslar tarafından fark edilebilecek şişliklerdir.

41 Beğen