Sombre Nedir ve Sombre Ne Demek?

Sombre Nedir ve Sombre Ne Demek?

Sombre Nedir ve Sombre Ne Demek?

Sombre Nedir ve Sombre Ne Demek?

Sombre, ombrenin daha ‘soft’ yani daha yumuşak geçişli hali olarak tanım ediliyor ve ismini da buradan alıyor. 2021 yılının en trend saç modellerinden biri olacak olan sombre her mevsim rahatlıkla kullanabileceğiniz bir modeldir. Sizlerde sombre hakkında merak ettiğiniz soruların karşılığını bugünkü yazımızda öğrenebilirsiniz.

Her yıl saçlarda farklı bir rengin ya da modelin moda olduğunu görüyoruz. Bazen bu trendleri takip etmek güç olabiliyor. Geçen seneye damgasını vuran ombreden sonra bu yıl daha farklı saç renklendirme süreçlerinin tercih edildiğini görüyoruz. Buna karşın ombrenin modası hala geçmedi. Son yıllarda birden fazla bayanın denediği ya da denemek istediği ombrenin yerine sombre bilhassa yaz aylarının da yaklaşmasıyla saçlarında değişiklik isteyenlerin bir numaralı tercihlerden biri olacak. Saçlarınızda değişiklik yaparken ancak bunun çok da marjinal boyutlarda olmamasını isteyenler, kendi doğal saç renklerine yakın tonlar tercih ediyor. Bu noktada sombre imdadınıza yetişecek.

Birinci başta bu isim size tuhaf gelebilir, hatta ombrenin yanlış yazılmış hali olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat sombre uygulaması ombreye çok benzemekle birlikte birtakım noktalarda ondan ayrılıyor.

Sombre Nedir ve Sombre Ne Demek?

Sombrede saçın taban renginden birkaç ton açık boya ile saç uçlarına uygulama yapılıyor. Saç tabanları ve saç uçları ortasında yumuşak bir geçiş sağlanıyor ve bu sayede saçınızı daima boyatmanıza da gerek kalmıyor.

SOMBRE NASIL UYGULANIR?

Sombre tekniğinde, saç uçları mevcut saç renginden 1-4 ton açık renkte olacak formda açılır. Saçlarınızı daha evvel boyatmadıysanız, bu süreç esnasında renk açıcı uygulanmasına gerek kalmayabilir. Saçların tonuna nazaran seçilen boyalar, saç uçlarından uzunluklarına gerçek ilerleyecek formda uygulanır. Böylece saç tabanları ve uçları ortasında son derece doğal bir geçiş oluşturulur.

Sombre Nedir ve Sombre Ne Demek?

OMBRE VE SOMBRE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

İsminden da anlaşıldığı üzere sombre, ombre ile çok fazla karıştırılıyor. Her ne kadar ombreye benzeri olsa da az evvel de bahsettiğimiz üzere renk geçişleri epeyce yumuşak biçimde görünüyor. Böylelikle saç rengi hayli natürel görünüyor. Lakin ombrede bir renkten başkasına geçiş daha net görülebiliyor.

Sombre, ombreden daha yumuşak bir geçişe sahip olduğu için bilhassa hiç boyanmamış saçlar üzerinde güneşten açılmış bir tesir oluşturuyor. Saçlarını daha evvel hiç boyatmamış olanlar, sombre sürecinde saç açıcıya gerek kalmayacağı için, saçları süreçten az ziyan görerek bu uygulamayı yaptırabilirler.

Birkaç tonun bir ortada bulunduğu sombrede saçın tek düzeliği ortadan kaldırılıp saça boyut kazandırılıyor. Elbette saçında daha evvel boya olanlar da bu süreci yaptırabilirler.

SOMBRE NASIL YAPILIR?

MATERYALLER

 • Eldiven
 • Saç klipsi
 • Alüminyum folyo
 • Saç fırçası ya da tarak
 • Derin bir kase
 • Çırpıcı ya da kaşık
 • Toz formunda kaliteli bir saç açıcı
 • Peroksit volüme

Sombre Nedir ve Sombre Ne Demek?

SOMBRE YAPILIŞI

 • Küçük bir karton modülünü kuaförlerde yaptıkları ebatlarda kesin ve alüminyum fırçayla sarın. Bu levhayı daha sonra uygulama yapacağınız saçın altına yerleştireceksiniz.
 • Toz açıcı ve peroksidi bir kaseye alıp düzgünce karıştırın. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta saçınız özgün rengindeyse, yani boya yoksa açıcı kullanmanıza gerek kalmadan istediğiniz tonda bir boyayla uygulama yapabilirsininiz.

Açıyı uygulamadan evvel saçınızın ziyan görmemesi için saç renginize ve boya durumuna nazaran saç renginizi ne kadar açmak gerektiğine dair gerekli araştırmaları yapın.

Sombre Nedir ve Sombre Ne Demek?
Sombre Nedir ve Sombre Ne Demek?

 

 • Saç açıcıyı ya da boyayı saçınızın alt kısmını ayırıp saçın altına alüminyum folyo ile yaptığınız levhadan takviye alarak saçınızı boyayın.
 • Saçın renginin değişmesini istediğiniz noktaya kadar hafif bir formda boyayın. Bu esnada fırçayı yanlamasına tutarsanız daha güzel bir uygulama yapabilirsiniz.
 • Saçınızın her katmanını levhaya tutturup tüm saçı tıpkı formda boyayana kadar sürece devam edin.
 • Boyadığınız kısımların alüminyum folyoyla uygunca kapandığına emin olun. Folyoyla kapatacağınız saç ısı arttığı için boya daha güzel nüfuz edecektir.
 • Saçın rengini orta ara denetim edin. İstediğiniz renge geldiyse saçınızı yıkayıp temizleyin.

33 Beğen