Mutasyonlu Virüs Nedir? Mutasyonlu Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu Virüs Nedir? Mutasyonlu Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu Virüs Nedir? Mutasyonlu Virüsün Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu virüs nedir? Mutasyonlu virüs belirtileri nelerdir?

Koronavirüsün bitmesi beklenirken virüs mutasyona uğrayarak yayılma hızını artırdığı Dünya Sıhhat Örgütü tarafından açıklandı. İngiltere temaslı dünyada yayılan mutant virüs olarak isimlendirilen virüsün daha hızlı yayıldığı ortaya çıktı. Ülkemizde de görülmeye başlayan mutant virüs hadise ve vefat sayılarını artırdı. Pekala Mutant virüs nedir? Mutant virüs belirtileri nelerdir? Çift maske mutant virüsü önler mi?

Bir virüsün genetik materyelinde oluşan değişim mutasyona uğradığının ispatıdır. 2019 yılının Aralık Çin’de ortaya çıkan Kovid-19 virüsünün ise genetik yapısının değişip hızı azalması beklenirken virüs bir sene de mutasyona uğrayarak daha da şiddetli hale geldi. Dünya genelinde 2020 yılının Mart ayında hızla yayılmaya başlayan koronavirüs İngiltere’de 2 ay önce mutasyona uğradığı tespit edildi. Lakin virüsün mutant halinin şiddetli olduğu ve yayılma hızının fazla olduğu söylendi. Ülkelerin hızla önlem almasına rağmen yayılan virüs ülkemizde de görüldü. Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ülkemizdeki olay sayılarının birçok mutantlı virüs olduğu bildirildi.

MUTASYONLU VİRÜS NEDİR?

Kovid-19 virüsü bir RNA çeşidi virüslerindendir. Bu virüs çeşidinde bulunan DNA dizinimi daha hızlı değişir. RNA bir nükleer asittir. Asit çevresel faktörlerden etkilenerek hızla değişebilir. Bu da DNA yapısını değiştirebilir. Mutasyon denilen bu değişim sonrası ortaya mutant virüs çıkar. İngiltere de bilim insanlarının yaptığı araştırma sonrası koronavirüsün varyantının yani mutasyonunun tasa verici olduğu açıklandı. Yapılan araştırmalarda mutant virüsün etkileri aşı çalışmalarını etkilemediği ayrıyeten bildirildi. Çünkü aşı çalışmalarında bağışıklık sisteminin virüslere karşı ürettiği antikor sayısını artırmaya yöneliktir. Antikorlar tüm virüslerin baş düşmanı olduğundan bilim insanları yapılan aşıların birçoklarının etkisinin devam ettiği ayrıyeten belirtildi.

MUTASYONLU VİRÜSÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dünya Sıhhat Örgütünün ve Sıhhat Bakanlığı tarafından kesin bir açıklama yapılmamasına rağmen beşerler tarafından mutant virüsün belirtileri merak edildi. Lakin yapılan açıklamalarda mutant virüslü hastaların ülkemizde şiddetli ya da farklı bir belirtisinin olmadığı lakin hızlı yayıldığı söylendi. Ateş, boğaz ağrısı, vücut ağrısı üzere belirtilerle görülen virüsün kronik hastalarda şiddeti daha fazladır. Koku ve tat kaybı ile başlayan belirtiler sonrası hastalığın daha hafif lakin teneffüs ıstırabı ve yüksek ateş ile başlayanlarda daha ağır geçirildiği tecrübelerle kanıtlandı. Bu yüzden Sıhhat Bakanlığı tekrardan hatırlattı. Hijyen, toplumsal aralık ve maskenin değerli olduğunun yayılma hızını azalttığının tekrar altını çizdi.

ÇİFT MASKE VİRÜSE KARŞI ETKİLİ Mİ?

Mutant virüsle bir ortada maskenin değeri bir defa daha hatırlatılınca kimi vatandaşlar çift maskenin daha korumalı olduğunu düşünmeye başladı. Bu konu hakkında ise uzmanlar ihtarda bulundu. Çift maskeye güvenerek hijyen ya da toplumsal ortanın bozulmaması hatırlatıldı. Burun ve ağız etrafının tamamıyla kapatılması etkilidir. Lakin kronik akciğer ve kalp rahatsızlığı olan şahıslar için çift maske risk taşıyor. Ağız içine yapılan teneffüsü kısıtladığından nefes darlığına yol açabilir. Çift maske konusunda bir uzmana danışmakta fayda var.

28 Beğen