Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek Temizliği nasıl yapılır? Kombi havası nasıl alınır?

Kış mevsimine yaklaştığımız şu bölümde meskenin ısınması için kullandığımız ısıtma sistemi olan kalorifer peteklerini temizlemek ve tertipli bakımını yaptırmak, hem yakıt tasarrufuna hem de sağlıklı bir hayat ortamına sunar. Konutta birkaç metotla çarçabuk kendiniz meskeninizde bulunan petekleri temizleyebilirsiniz. Pekala kalorifer temizliği nasıl yapılır, petek basitçe nasıl temizlenir?

Son dönemlerde kış aylarında ısınmak için birçok meskenlerde yer alan kalorifer petekleri günümüzün en kolay araçlarından biri haline gelmiştir. Isı randımanının kâfi bir biçimde sağlaması ve istenilen sıcaklığa getirilmesinin bir el hareketiyle sağlanması üzere birçok mesken hanımları için büyük bir kolaylık sağlıyor. Kış aylarına girmiş olduğumuz dönemlerde peteklerimizi açtığımızda birçok noktasının ya ısınmadığını yada ısınma farklılıklarının bulunuyorsa temizleme vaktinin geldiğini gösteriyor. Ayrıyeten yaz aylarında kapatılmasından  dolayı içerisinde oluşan havanın alındıktan sonra çalıştırılması gerektiğini gösteriyor. Kombi kalorifer petek temizliği yaptırmak kombi ve peteklerden daha düzgün randıman almak ve ısınmak için çok pahalıdır. Meskende petek temizliği yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası bulunuyor. Petek temizliği yaptığınız takdirde kombiyi düşük dereceye getirerek dava ısı elde edersiniz. Bütün kalorifer peteklerinde yüksek ısı randımanı sağlarsınız. Pekala meskende petek temizliği nasıl yapılır? En kolay kalorifer peteği temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler:

EVDE PETEK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Meskende kendi imkânlarınızla petek temizliği yapmak çok zahmetli olsa da yapılması gereken en kıymetli temizlikler ortasında yer alıyor.

Kalorifer peteklerini temizlemek için öncelikle oluşabilecek tehlikelere karşı kombiyi kapatmanız gerekiyor.

Banyolarda bulunan tahliye vanalarından tesisatta bulunan suyu boşaltma sürecin yapmanız gerekiyor. Şayet tahliye vanası yoksa radyatörlerde bulunan purjör vanasından kalorifer peteklerindeki suyu boşaltma sürecini yapabilirsiniz.

Kombi sisteminin içindeki su tamamıyla boşalttıktan sonra  kombi peteklerinin rekorlarını açarak boru ile olan irtibat kısmını ayırabilirsiniz.

Temas kısmını ayırdıktan sonra radyatörleri duvardan sökerek banyoya ya da yıkayacağınız yere götürün.

Meskende bir hortumunuz varsa kalorifer peteklerinin içine tazyikli su püskürterek bütün kirlerden arındırabilirsiniz. Püskürttüğünüz suyun rengi pak olana kadar bu süreci yapın.

Pak su geldikten sonra güzelce dış tarafları silin ve peteği tekrar eskisi üzere yerine monte edin.

Bu süreci bütün radyatörler için tek tek yapmayı unutmayın. Süreç bittikten sonra kombinin altında bulunan su dayanak vanasını açarak kombiye su vermeniz gerekiyor.

Kalorifer petekleri temizliğini yaptıktan sonra bütün kalorifer peteklerini tek tek dolaşarak peteklerin havasını almanız gerekiyor.

Böylelikle artık istediğiniz vakit kombiyi çalıştırıp konutunuzu ısıtabilirsiniz.

KALORİFERİN DÜZGÜN ISITMASI İÇİN HAVASI NASIL ALINIR?

Soğuk havalarda ısınmak için açtığımız peteklerin içinde hava oluşması da ısınma randımanını düşüren bir nedendir. Şayet peteklerinizin bir kısmı ısınıp bir kısmı soğuksa içinde hava olduğunu gösterir. Kaloriferin uygun ısıtmasını istiyorsanız açıklayacağımız süreci kombi çalışırken gerçekleştirmeniz gerekir.

Birinci olarak peteğin üst kısmında bulunan purjör tapasını yavaşsa sökerek alabilirsiniz. Tapayı çevirmeye başladığınızda şayet hava varsa çıkmaya başlayacaktır. Hava bittikten sonra su gelecektir bu nedenle hazırlıklı olunmalıdır. Su gelmeye başladığında tapayı kapatabilirsiniz.

31 Beğen