Menisküs Nedir?

Menisküs Nedir?

Menisküs Nedir?

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs dizde bulunan ve birbirine uygun olmayan yapıları birleştirir. Lakin kimi faktörlerden dolayı bu yapıda hasar hatta yırtılma meydana gelir. Yürümeyi zorlaştıran ve şiddetli ağrıları beraberinde getiren menisküs ekseriyetle yaşlı ve atletlerde yırtılır. Sizler için önemli sonuçlar doğuran menisküs hakkında merak edilenleri araştırdık. Menisküs yırtığı neden olur? Menisküs yırtıklarının belirtileri nelerdir?

Diz eklemi uyluk, bacak ve diz kapağından oluşan farklı yapılardır. Bu yapılar menisküs bağı ile güçlendirilmiştir. Yürüme aktivitesini gerçekleştiren bu yapılar rastgele bir hasar aldığında önemli sıhhat meselelerine neden olur. Menisküsler kolajen ne elastikiyeti yapılarından oluşur. Kıkırdakların bedenin tartısını ve hareketi kolay kolay kaldırması için menisküs adete kilit bir noktadır. İleri yaşlarda ve hamilelik süreci dışında atletlerde da görülme ihtimali olan menisküs yırtılması birçok nedenden dolayı yaşanabilir. Bunların başında sıhhatsiz beslenme, ani hareket ve diz kapağının ağır bir darbe alması ile ortaya çıkar. Tüm bunların yanı sıra birtakım uzmanlar dayanıklık sonuna nazaran menisküs yırtılmasının gençlerde görülme mümkünlüğünün da olduğunun altını çiziyor.

MENİSKÜS YARALANMALARIN NEDENLERİ NELERDİR?

Toplumun her kesitinde görülme mümkünlüğü olan menisküs, diz zorlanması, istikrarsız diz bükme, dizin kaldıramayacağı yükü kaldırma ve uyku esnasında dizin dönmesi üzere durumlarda ortaya çıkar.

Ayağı kalkarken, sandalyeye otururken ya da ip atlama üzere aktivitiler sırasında menisküslerin zorlanması ile yaşanır.

Futbol, tenis, basketbol üzere ikili oyunlarda karşıdan alınan rastgele bir darbe ya da oyun esnasında bedenin ansızın hareket etmesi de menisküs yırtılmasına neden olur.

MENİSKÜS YIRTIKLARININ ÇEŞİTLERİ VE DERECELERİ NELERDİR?

Genç yaşta görülen oblik yırtılma yani eğik menisküs en sık görülendir.

Dejeneratif menisküs yırtıkları

Horzintal menisküs

Radial menisküs

Kompleks yani birçok nedenden ötürü yaşanan yırtılma

MENİSKÜS YIRTIKLARININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menisküs yırtıldıktan sonra ağrı birinci vakitte kendini göstermez. Lakin diz hareket etmeye devam edince şişme ve ödem toplama ile ağrı şiddetini artırır.

Hareket esnasında dizden gelen değişik sesler

Diz etrafında şişme ve sertlik

Diz hareketi sırasında kitlenme olduğu yerden kalkamama

Diz bükmede ya da büsbütün açma da zorlanma belirtileri ile kendini gösterir.

MENİSKÜS YIRTILMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Belirtiler kendini gösterir göstermez Ortopedi ve Travmatoloji alanında  bir uzmana başvurulmalıdır. Genç yaşta ortaya çıkan menisküs yırtılmasında tedavi en güç olandır. Eklemlerin de hasar almaması ve önemli bir sakatlığa neden olmamasından ötürü tedavi başlatılır. Birtakım durumlarda menüsküsler büsbütün alınır. Fakat bu cerrahi operasyon önemli bir hasar sonrası yapılır. Başka tedavi tekniklerinde ise kıkırdak içinde kan ve sinovyal alınır menisküse enjekte edilir. Menisküs operasyonlarla güçlendirilmeye çalışılır. Hekim menüsküs yırtılmasının tedavisini yırtılma durumuna nazaran belirler. Sağlıklı beslenme ile de bedene kâfi ölçüde kolajen alınır. Bunun için birtakım besinlerin tüketilmelidir. Kolajen içeren besinler başında; ebegümeci, ısırgan otu, üzüm çekirdeği, balık ve beyaz et gelir.

24 Beğen