Me Too Hareketi Nedir?

Me Too Hareketi Nedir?

Me Too Hareketi Nedir?

2017 yılında ABD’de sinema dalında yer alan kadınlar, meslekleri boyunca yaşadığı cinsel tacizleri ve saldırıları sosyal medyada ifşa etti. ‘Me Too’ (Ben de) diyerek erkekler tarafından maruz kaldıkları mobbing ve baskıları sosyal medyada paylaşan kadınlar, tacizcilerin isimlerini de birer birer açıkladı. İfşa olan birtakım isimlerin meslekleri sona ererken, kimileri özür diledi.

Me Too hareketi ülkemizde bu yıl ilgi gördü. Sosyal medyada, üniversite öğrencisi olduğu yıllarda edebiyatçı tarafından defalarca taciz edildiğini paylaşan bir kadının yazdıkları kısa müddette gündeme oturdu. Toptaş’ın cinsel saldırısına maruz kaldığını açıklayan başka kadınlara da, iş hayatında erkekler tarafından mobbinge maruz kalan binlerce kadın takviye verdi.

Me Too Hareketi Nedir?

#MeToo etiketiyle paylaşılan hikayeler ve [email protected] e-posta adresine gönderilen taciz olayları bir ortaya getirilerek internet ortamında bir platformda yayınlanacak.

Me Too Hareketi Nedir?

ME TOO HAREKETİ NEDİR?

‘Me Too’ hareketi, çok çeşitli yerel ve memleketler ortası isimlerle ortaya çıkan cinsel taciz ve cinsel saldırıya karşı bir harekettir. Hareket, özellikle iş yerinde cinsel saldırı ve tacizin yaygın olduğunu gösterme eforuyla, Ekim 2017’de sosyal medyada yayılmaya başladı.

Üretimci Harvey Weinstein’a karşı cinsel taciz iddialarıyla devam etti. Amerikalı sosyal aktivist Tarana Burke, 2006 yılının başlarında ‘Me Too’ etiketini kullanmaya başladı ve tabir daha sonra 2017 yılında Twitter’da Amerikalı aktris Alyssa Milano tarafından popülerleştirildi.

Milano, cinsel taciz mağdurlarını tweetlemeye teşvik etti ve #MeToo (Ben de) başlığıyla, başlarına gelen cinsel saldırı ve istismar deneyimlerini paylaşmalarını istedi. Akabinde harekete takviye Amerikalı ünlüler Gwyneth Paltrow, Ashley Judd, Jennifer Lawrence, Nicole Kidman ve Uma Thurman’dan geldi.

ME TOO HAREKETİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

‘Me Too’ hareketi, çok çeşitli yerel ve memleketler arası isimlerle ortaya çıkan cinsel taciz ve cinsel saldırıya karşı bir harekettir. Hareket, bilhassa iş yerinde cinsel saldırı ve tacizin yaygın olduğunu gösterme eforuyla, Ekim 2017’de sosyal medyada yayılmaya başladı.

Üretimci Harvey Weinstein’a karşı cinsel taciz iddialarıyla devam etti. Amerikalı sosyal aktivist Tarana Burke, 2006 yılının başlarında ‘Me Too’ etiketini kullanmaya başladı ve söz daha sonra 2017 yılında Twitter’da Amerikalı aktris Alyssa Milano tarafından popülerleştirildi.

Milano, cinsel taciz mağdurlarını tweetlemeye teşvik etti ve #MeToo (Ben de) başlığıyla, başlarına gelen cinsel saldırı ve istismar tecrübelerini paylaşmalarını istedi. Akabinde harekete dayanak Amerikalı ünlüler Gwyneth Paltrow, Ashley Judd, Jennifer Lawrence, Nicole Kidman ve Uma Thurman’dan geldi.

ME TOO NE DEMEK?

İngilizce bir söz olan ‘me too’, Türkçe ‘ben de’ manasına gelmektedir. Cinsel tacize ve saldırıya uğrayan kadınlar, başından geçen olayları anlatmak için sosyal medyada #MeToo etiketini kullanılmaktadır.

Me Too Hareketi Nedir?

32 Beğen