Morfoloji Nedir?

Morfoloji Nedir?

Morfoloji Nedir?

Morfoloji nedir ve neyi inceler?

Biyoloji dünyasında birçok farklı kavram ve bilim dalı bulunuyor. Bunlardan en çok merak edilenler ortasında yer alan morfoloji bilim dalı canlı bilimi içerisinde yer alıyor. Canlı bilimi içerisinde yer alan morfoloji, canlıların farklı özelliklerini ele alır ve bu mevzuda inceleme gerçekleştirir. Pekala, morfoloji nedir ve neyi inceler? Morfoloji hakkında kısaca bilgiler.

Morfoloji Nedir?

Morfoloji Yunancada morphe (şekil) ve logos (bilim) sözlerinin birleşmesiyle oluşan bir söz olarak bilinir. Morfoloji canlıların şekil ve dış yapıları ile uğraşan bilim dalıdır. Morfoloji biyolojinin mikro canlılar da dâhil olmak üzere, bitki ve hayvanların şekil ve yapılarıyla meşgul olur. Ayrıyeten canlıların gelişmelerini başka farklı incelediği üzere, bütün olarak birbirlerine benzerliklerini ve farklılıklarını da araştıran bir bilim dalıdır. Bir biyoloji alt dalı olarak morfoloji yani biçimbilim, bir organizmanın yahut bir organizmanın rastgele bir kısmının biçimini inceler. Canlıları ele alan ve onların yapısal özelliklerini incelediği için çok önemlidir. Böylelikle hastalıklara deva bulmak ya da birçok yeni bilimsel gelişmeler elde edebilmek için çarçabuk kullanılmaktadır. İşte morfoloji hakkında merak edilenler:

Morfoloji Nedir?

 MORFOLOJİ NEDİR?

İlk olarak morfoloji tarifine bakacak olursak farklı organizmaların yapısal özelliklerini ve şekillerini inceleyen bilim dalına morfoloji denilmektedir. Morfoloji tıp dünyasında hastalıkları teşhis etmek gayesiyle kullanılmasının yanı sıra makul bir yapı ya da organın şekil bozukluğu söz konusu olduğu vakit, morfoloji üzerinden inceleme gerçekleştirildiği için önemlidir. Bu rahatsızlık ortaya çıkarılır ve buna nazaran tedavi prosedürleri ele alınır.

Morfoloji birebir vakitte mikroskobik canlıları da ele alır ve inceleme gerçekleştirir. Onların şekil ve yapılarına ele almak suretiyle inceleme gerçekleştirdikten sonra, aralarındaki benzerlik üzerinden çalışmalar sağlar.

Morfoloji Nedir?

 MORFOLOJİ NEYİ İNCELER?

Morfoloji pek çok farklı dış görünüşü ve iç görünüşü ele alarak inceleme yapar. Dış görünüş için yaptığı incelemelerde şunları sıralamak mümkün;

 – Şekil

 – Yapı

 – Renk

 – Desen

 – Boyut

Ayrıyeten morfolojik kemik ve organları da ele almak suretiyle dış yapısal olarak inceleme yapar. Bu sayede yaşanabilecek muhtemel sağlık meseleleri karşısında teşhis üzerinden tedavi imkanı sunar. İç morfolojisi iç organları ele alır ve bu hususta şekil ile yapı bakımından inceleme gerçekleştirir.

Morfoloji ile fizyolojiyi karıştırmamak gerekir. Canlıların organ ve yapıların görevlerini inceleyen bilim dalı fizyoloji lakin Morfoloji görev ya da işlev değil yalnızca yapıyı ele alır ve inceleme gerçekleştiren bir bilim dalıdır.

Morfoloji Nedir?

 MORFOLOJİ HAKKINDA KISA BİLGİLER

Biyolojinin alt bilim dalları ortasında morfoloji gelmektedir. Canlıların yapısını ve halini inceleme üzerine öne çıkan morfoloji, en küçük yapı taşına sahip canlılar ile en büyük canlara kadar hepsini inceleyen bir bilim dalıdır. Hem iç yapısını hem de dış yapısını inceleme görevini üstlenen morfoloji, hayvan ve bitkiler ile birlikte birebir vakitte beşerler için de çok büyük ehemmiyet taşımaktadır. Böylece tıp dünyası açısından pek çok hastalık söz konusu olduğunda teşhis için bu bilim dalına başvurulmaktadır.

30 Beğen