İYS Uygulaması Nedir?

İYS Uygulaması Nedir?

İYS Uygulaması Nedir?

Ticaret Bakanlığı’nın kullanıma sunduğu İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile müsaadesiz ticari elektronik mesajların tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen bildiri trafiğinin azaltılmasını amaçladığı belirtiliyor.

 

İYS aracılığı ile Alıcılar (vatandaşlar) onay verebildikleri üzere mevcut onayları için ret haklarını kullanabilirler.

Mesaj İdare Sistemi sayesinde vatandaşlar mesaj müsaadelerini artık tek noktadan basitçe yönetebilecek, diledikleri hizmet sağlayıcı ve marka için onay verip, mesaj almak istemedikleri taktirde ret hakkını kullanabilecekler.

İYS ile hizmet sağlayıcıların, alıcılara göndereceği ticari elektronik mesajlar öncesinde alması gereken müsaadeler inançlı bir ortamda saklanacak, alıcılar onay ve ret bildirimlerini yapabilecek.

İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ (İYS) NASIL ÇALIŞIR?

Ticari elektronik mesaj gönderimi yapan tüm Hizmet Sağlayıcılar, pazarlama, reklam ve kampanya, üzere ticari elektronik mesajlarını müşterilerine iletebilmek için aldıkları ticari elektronik mesaj müsaadelerini İYS’ye yükler.

Alıcılar yani ise bu müsaadeler için ret haklarını diledikleri vakit kullanırlar. Tüm ticari elektronik mesaj müsaadeleri İYS’de saklanır.

Alıcılar, hizmet sağlayıcının yahut markasının ticari elektronik mesaj göndermesine müsaade verdiğini görüntüleyebilir, gerektiğinde hizmet sağlayıcılara her bir kanal (arama, bildiri ve e-posta) için verdikleri müsaadeleri İYS üzerinden düzenleyebilir. Tüm bu süreçler iys.org.tr üzerinden, tek bir platformda yapılır.

Hizmet sağlayıcılar rastgele bir kanaldan ticari mesaj göndermek istediklerinde, vatandaşların verdikleri müsaadeler çeşitli usullerle İYS üzerinden denetim edilerek yalnızca müsaade vermiş vatandaşlara gönderim yapılabilir. Ret hakkının kullanıldığı durumlarda İYS filtresi sayesinde bu mesajlar ret hakkını kullanmış alıcılara gönderilmez. İYS ile birlikte, vatandaşların ticari elektronik mesaj onaylarına ait şikayetlerin süratli biçimde sonuca ulaştırılması mümkün olacaktır.

26 Beğen