Kostik Nedir?

Kostik Nedir?

Kostik Nedir?

Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz sözlerden biri olan kostik birçok farklı eserde kullanılan bir unsurdur. Kostiğin ne işe yaradığı ne olduğu birçok vatandaş tarafından merak edilmeye başlandı. Pekala kostik nedir, ne işe fayda? Kostik ile ilgili tüm merak edilenleri yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Kostik

Kostik nedir ve nerelerde kullanılır?

Lisanımıza İngilizce’den yerleşen kostik sözü “Caustic Soda” olarak biliniyor. Kostiğin kimyasal ismi sodyum hidroksittir ve çok kuvvetli bir baz olan bileşik, NaOH olarak formüle edilir. Sodyum, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan bileşik doğal olarak bulunmaz. Kimyasal olarak elde edilir. Elde edilmesi epeyce kolay olan kostik, endüstriyel alanda hatta günlük hayatımızda birçok farklı yerde ve eserde kullanılmaktadır. Endüstriyel olarak en çok kullanılan bileşiklerin başında yer alır. Suyun dezenfekte edilmesinden tutunda alüminyum üretimine, sabundan tutunda konutumuzda kullandığımız lavabo açıcılara kadar birçok farklı alanda kullanılıyor.

Kostik Nedir?

Kostik nedir?

Kostik konutlarda ve birçok farklı alanda günlük olarak kullanılan tesirli bir kimyasal bileşen olarak bilinir. Kostik kimyasalı paklık unsuruna karıştırmak suretiyle kullanılmaktadır.

Kostik Nedir?

Kostik ne işe yarar?

Kostik bilhassa birçok değişik paklık gerecine katılmak suretiyle kullanılan yardımcı bir eserdir. Böylelikle ilgili alanda yapılacak olan paklığın, daha aktif ve güçlü biçimde gerçekleşmesine imkan tanır. Kıymetli ve güçlü bir çözücü olduğu için, kısa müddette birçok farklı kir ve lekenin faal bir halde çıkmasına imkan verir.

Kostik Nedir?

 Kostik nerelerde kullanılır?

Kostik bilhassa sabun ve deterjanda yaygın olarak kullanılan bir kimyasal bileşendir. Birebir vakitte sarfiyat açıcılarının ana materyali olduğunu da söylemek mümkün. Bilhassa su ile karıştırıldığında en fazla 5 dakika içerisinde çözünür. Daha sonra suyun sıcaklığını kıymetli oranda artırır ve uzun bir mühlet sıcak kalmasını sağlar. Böylelikle yansımaya girmiş olduğu ana maddeyi yakarak ayrıştırır ve aktif bir paklık sağlar.

Kostik Nedir?

Kostik zararları nelerdir?

Kostik çözeltisi bilhassa hayli yakıcıdır ve bu mevzuda ziyanlıdır. Tıpkı vakitte etrafa önemli oranda bir zehirli buhar yayar. O yüzden kostik kullanmak isteyen kişilerin gözlük ve eldiven ile maske kullanması büyük bir değere sahiptir.

47 Beğen