Göz migreni nedir? Göz migreni belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Göz migreni nedir? Göz migreni belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Göz migreni nedir? Göz migreni belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Göz migreni nedir?

Migren çeşitlerinden biri olan göz migreni son günlerde artan bilgisayar kullanımıyla sıklıkla rastlanır oldu. Aslına nadiren görülen bir rahatsızlık olan göz migreni çoklukla tek taraflı yaşanır. Göz kapağında artan ağrıyla birlikte gözlerin görme kalitesini düşüren bu hastalık hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Göz migreni nedir? Göz migreni belirtileri nelerdir?

Göz migreni nasıl geçer?

Hudut sisteminin hasar almasıyla ortaya çıkan ve ömür kalitesini düşüren migren çeşitlerinden biri de göz migrenidir. Bu rahatsızlık ekseriyetle ergenlik itibariyle bayanlarda yaşanan hormonal bozukluk sonrası ortaya çıkar. genişlemiş damarlarda akan kan akışı nedeniyle yaşanan zonklama denilen durum birebir vakitte bedenin otonom sistemini çökertir. Bununla bir arada sindirim sistemi bile yavaş yavaş hasar alır. Migren olağanda de şakak kısmında ortaya çıktığından gözleri çabuk tesirler. Bu yüzden kimilerinde migren baş yerinde gözlerin hasar almasına neden olur. Göz hassasiyetine yol açan göz migreni çoklukla tek tarafta yaşanır. Bilim literatüründe göz migreni diye başlı başına bir hastalık yoktur. Lakin o bölgede ağırlaştığından göz migreni denilmiştir. Hudut sistemindeki bozukluk sonrası damarların şişmesi ve iltihap oranının artmasıyla ödem oluşur. Bu da vakitte ağırlara sebebiyet verir. Göz migrenini optik hudut bozuklukları ve göz tansiyonu olumsuz tesirler.

GÖZ MİGRENİ ÇEŞİTLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Bayanlarda ergenlikten itibaren yaşadıkları adet periyotlarındaki hassaslıklarından ötürü süreksiz olarak göz migreni yaşarlar. Bunun yanı sıra erkeklerde ise ekseriyetle yirmi yaş dışı çıkartıkları periyotlarda görülür. Göz kapaklarını açmada bile zorlanacak kadar acı çekilir. Bunun beraberinde mide bulantısı ve baş ağrısı da yaşanır.

– Mevsimsel değişikliklerde bağışıklık sisteminin düşmesiyle tek taraflı yaşanan küme baş ağrısıyla bir arada göz migreni görülür. Şakak ve gözlerde ortaya çıkan ağrıları kızarıklık ve yaşarma takip eder. Daha sonra burun akması ya da tıkanıklığı görülür.

– Kronikleşmiş migren ataklarıyla bir arada göz migreni de yaşanır. Bu kişinin hastaneye yatırılmasına bile yol açacak kadar şiddetlidir.

– Gözün görme kaybına yol açan auralı migrendir. Işıkların biçimli çıkması ve görme sırasında yaşanan bulanıklık yaklaşık 15 – 20 dakika sürer. Bu durumda bazen baş ağrısı olmaz lakin beğenilen yaşanan ışık hassasiyeti farklı göz hastalıklarına davetiye çıkartabilir.

GÖZ MİGRENİ NASIL GEÇER?

Şiddeti fazlaysa kesinlikle bir doktora muayene olunmalı.

  • Soğuk su torbası
  • Karanlık ve sessiz ortam
  • Bir kaç gün bilgisayar, televizyon ve cep telefonu ekranına bakılmamalı
  • Bir havluya nane yağı ve limon sıkılarak göz üstüne konulmalı

  • Çok soğuk buz torbasını enseye koyup uzanmak
  • Kan akışını hızlandırmak için ayak tabanı ve el içine masaj yapmak
  • Papatya, yasemin, nane, rezene ya da ada çayı içmek  şiddeti azaltır.

33 Beğen