Ay Yılı Takvimi Nedir?

Ay Yılı Takvimi Nedir?

Ay Yılı Takvimi Nedir?

Ay yılı takvimi ayın hareketlerinin gözlemlenerek oluşturulmuştur. Kameri takvim olarakta bilinir. Ayın başlangıcı temel olunan takvime göre yeni ay, dolunay veya hilal olarak başlar. Kimi takvimlerde ise ince detaylı hesap yapılarak kullanılır.  Eski çağlardan itibaren birçok medeniyet ve kültürde takvim oluştururken ayın çıplak gözle görünen hareketleri kullanılır. Güneş ve ay takvimi ortasında bariz farklar bulunmaktadır. Güneş takvimi 365 gün sürerken ay takvimi 354 gündür. Güneş takviminde ekinoks varken ay takviminde rastgele bir ekinoks bulunmamaktadır.  Güneş yılı takvimi olan miladi takvim ile ay yılı asıllı olan hicri takvimin başlangıç tarihleri birbirinden farklıdır. Pekala ay yılı takvimi nedir? Ay yılı takvimi hangi uygarlıklar tarafından kullanılmıştır? İşte ay yılı takvimi başlangıcı…

AY YILI TAKVİMİ NEDİR?

Ay takvimi, ayın devlerini temel alınarak oluşturulmuştur. Ayın gökyüzündeki hareketleri gözlemlenerek ayın evrelerine bakılarak oluşturulmuştur. Günlük hayatımızda kullandığımız takvim Dünya’nın Güneş etrafındaki hareketleri baz alınarak düzenlenmiştir. Ay takviminde ise, Ay’ın tam devreleri temel alınır.

Günümüzde kimi dini ve etnik kümeler ay yılı takvimini kullanmayı sürdürüyorlar. Ay takvimi, birinci olarak Sümerler tarafından kullanıldı. Bu medeniyetteki uygulamaya göre, her ay, yeni Ay’ın gökyüzünde göründüğü gün başlıyordu. Günümüzde ise birtakım etnik ve dini kümeler hala Ay takvimini kullanmaktadırlar.

Hz.Muhammed’in M.S. 622 yılında Mekke’den Medine’ye Hicret etmesini temel alarak düzenlenen takvim ise Hicri takvimdir. Hicri takvim, Ay takvimlerine bir örnek olarak gösterilebilir.

32 Beğen