Hamilelikte Görülen Ağrıların Nedenleri

Hamilelikte Görülen Ağrıların Nedenleri

Hamilelikte Görülen Ağrıların Nedenleri

Hamilelikte 1. trimesterdan 3. trimester’ın sonuna kadar görülebilen ağrılar, kimi vakit kimi problemlerin habercisi olabiliyor iken kimi vakit da doğal belirti olarak karşılanabiliyor. Pekala hamilelikte tehlikeli ağrı ile tehlikesiz ağrının neler olduğunu nasıl bileceğiz? İşte hamilelik ağrıları nedenleri…

Hamilelikte görülen tehlikeli ve tehlikesiz ağrılar

Yalnızca hamilelikte olmayıp normal bir yetişkinde görülen rastgele bir ağrı bile bedenin tepki olarak göstermiş olduğu alarm bulgularından biridir. Normalin dışındaki bir rahatsızlık durumunda şiddetlenen ağrıya karşı temkinli olmakta yarar vardır. Anne adaylarının anatomik ve fizyolojik açıdan değişimler yaşadığı bu evrede çeşitli bölgelerde ağrılara saptanabilmektedir. Bu ağrılardan en sık görüleni kasık ağrısı, baş ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı ve diş ağrısıdır. Uzmanlar, hamilelikte görülen bu ağrıların neyden kaynaklandığı biliniyorsa öncelikli olarak ona yönelik tedavinin uygulanmasını ve ağrının üstesinden gelebilmek için ilk olarak ilaç tekniğine başvurmaması gerektiğine değiniyor. Hamileliğin 1. trimesterından başlayıp doğuma kadar sürebilen hamilelik ağrılarında hangisi tehlikeli, hangisi normal? İşte hamilelik döneminde rastlanan ağrılar…

HAMİLELİKTE GÖRÜLEN AĞRILAR

HAMİLELİKTE GÖRÜLEN AĞRILAR

GAZ OLUŞUMU VE KABIZLIK SORUNU:

Hamilelik devrinde baskın olan Progesteron hormonu bağırsaklardaki işleyişi azaltır ve mide ile bağırsaklarda birtakım meselelere sebep olur. Midede oluşan gaz ile bağırsaklarda oluşan kabızlık kasık ağrısını tetikler.

RAHİMDE BASKI VE BEBEĞİN BÜYÜMESİ:

Leğen kemiğinin gevşemesi sonucu hamilelerde kasık ağrısı görülebilir.

YUVARLAK BAĞ:

Rahmin iki üst tarafında başlayıp dış genital bölgeye kadar gelen bağlar, yuvarlak bağ olarak isimlendirilir. Oturmaya nazaran daha çok yatakta yatarken dönme sırasında yahut birden ayağa kalkıldığında kramp üzere görülen şiddetli sancılar kasık ağrısını meydana getirir.

HAMİLELİKTE TEHLİKELİ AĞRILAR NELER?

Hamilelik periyodunda birçok anne adayının başına gelebilecek olan tehlikeli ağrı çeşitlerini ve olayları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz: Dış gebelik hali, düşük riski, plasentanın erken devirde ayrılması ve kanama görülmesi, idrar yollarında meydana gelen enfeksiyon riskleri, hamilelik zehirlenmesi (Preeklampsi)

HAMİLELİKTE TEHLİKELİ AĞRILAR NELER?

19 Beğen