Rokanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Rokanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

Rokanın Yararları ve Zararları Nelerdir?

 

Her besin, farklı sıhhat sıkıntılarına şifa olarak insan vücudunun hastalıklara karşı direncini arttırdığı uzamanlar tarafından belirtilir. Lakin beslenme uzmanları besinlerde bulunan vitamin ve minerallerin tam olarak alınması için besinlerin yanlışsız kombinasyonla ve hakikat ölçüde tüketilmesine itina gösterilmesi gerektiğini de vurgular. Örneğin roka tek başına sağlıklı bir besinken salatalarda öteki mevsim yeşillikleriyle karıştırıp limon sıkarak tüketmek daha yararlı hale gelmesini sağlar. Bundan ötürü sağlıklı olduğu bilinen meyve-sebzeleri tüketirken yanına eşlik eden besinlere de dikkat edilmesi ayrıyeten hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.

ROKANIN YARARLARI NELERDİR?

Antioksidan kaynağı, varlıklı besin bedellerine sahip roka, binlerce yıldır alternatif tıp tedavisinde kullanılmaktadır. Şifalı otlar ortasında yer alan ve sistemli tüketildiğinde bedeni toksinlerden arındıran roka, bilhassa yanlış beslenme alışkanlıklardan kaynaklı ziyan gören karaciğeri güçlendirir. Rokanın yararları şöyledir:

Kemiklerin güçlenmesini sağlayarak kemiklerde kırılma, ezilme üzere hasarların daha çabuk onarılmasına yardımcı olur.

Gelişme çağındaki çocukların tertipli ve ölçülü ölçüde tüketmesi daha güçlü iskelet sistemine sahip olmasını sağlar.

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan roka, bedeni toksinlerden en kısa ve doğal yolla arındırır. Kanser hücreleriyle savaşarak kanserin bedende yayılmasına mani olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı beden direncini arttırır. Grip ve nezle üzere mevsimsel hastalıklardan akciğer ve karaciğer sıhhatinin korunmasına kadar pek çok hastalığa karşı gözetici tesire sahiptir.

Roka, içerdiği A vitamini sayesinde göz sıhhatini korumaktadır ve görme bozukluklarının yaşamasını mahzurlar.

Kalsiyum bakımında da hayli varlıklı olan roka, anne sütünü arttırdığı da belirtilir. Emziren annelerin salatalarda çok fazla abartmadan tüketmeleri tavsiye edilir.

Eklem iltihaplarının temizlenmesini yardımcı olarak iltihaptan kaynaklı ağrı, şişlik, kızarıklık üzere semptomların azalmasına yardımcı olur.

Hazımsızlığa yeterli gelerek mide rahatsızlıklarını hafifletir.

Saç ve tırnak yapısını güçlendirerek saç dökülmesine ve tırnak kırılmasına mani olmaktadır.

Sigara ve alkol tüketiminden kaynaklı iç organlarda biriken toksin ve iltihapların temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kan dolanımını hızlandırarak makûs kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

Kalp ve damar sıhhatini korur, kalp krizi riskini azaltır.

Beyin işlevlerini güçlendirir.

Şiddetli öksürüğü hafifletir.

ROKANIN ZARARLARI NELERDİR?

Roka, çok sağlıklı bir zerzevat olmasına karşın denetimsiz tüketilmesi halinde gaz sorunlarına neden olabilir. Kalp ve damar hastalıkları olanların az ve yanlışsız ölücüde tüketmesi de belirtilmektedir.

MISIRLI ROKA SALATASI TARİFİ

Epeyce sağlıklı bir orta öğün olarak tüketilebilen yoğurtlu roka salatası gereçler:

1 demet roka

3 yemek kaşığı mısır

2 su bardağı yoğurt

1 yemek kaşığı zeytinyağı

2 diz rendelenmiş sarımsak

Tuz

Birinci olarak rokalar yıkanır ve ayıklanır. Yoğurt, sarımsak, zeytinyağı ve tuz karıştırılır ve karışımın içine ayıklanan rokalar eklenir. Yoğurtla roka karıştırdıktan sonra son olarak mısır eklenir ve servis edilebilir.

26 Beğen