Odaklanmanızı sağlayacak 6 besin

Odaklanmanızı sağlayacak 6 besin

Yaşadığınız yorgunluk ve dikkat dağınıklığı odaklanmanızın önüne mi geçiyor? Bu 6 yiyecek, öğleden sonra yaşadığınız durgunluğu aşmanıza ve işe geri dönmenize yardımcı olabilir. İşte odaklanmanızı kolaylaştıracak 6 besin…
1-Soya ürünleri
Omega-3 ve proteinle dolu yumurta, vücut geliştiriciler, sağlık tutkunları ve öğle yemeği aperatifleri için vazgeçilmez atıştırmalıktır. Bununla birlikte soya ürünleri hayvansal ürünlerin faydalarına hızla yetişmektedir.

Tofu gibi soya ürünleri, yüksek düzeyde triptofan ve serotonin, gelişmiş beyin fonksiyonu ve odaklanma ile doğrudan ilişkili nörotransmiterler içerir. Bu nedenle soya ürünlerini gün içinde tüketmek odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

2-Kahve
Pek çok çalışanın ‘Kahvemi içmeden benimle konuşma’ kupası var! Üstelik bunun iyi bir nedeni var. Bu kafein dolu içecek, beyninize gereken desteği sağlamanın hızlı ve kolay bir yoludur.

Dezavantajı ise kahvenin sadece kısa vadeli etkiler üretmesidir. Fazla kahve tükettiğinizde titremelerden rahatsız edici baş ağrılarına ve kaygıya kadar bir dizi sağlık sorununun kapısını açmış olursunuz.

3-Balık
Kan basıncını düşürmek, kalp krizi olasılığını azaltmak ve Alzheimer ve artrit gibi belirli hastalıklara sahip olma riskini azaltmak için balık tüketebilirsiniz.

Balık, genel beyin sağlığını destekleyen Omega-3’ler ve esansiyel yağ asitleri ile doludur. Sadece kısa süreli konsantrasyon nöbetleri için değil, uzun vadede de hafızanıza yardımcı olur.

4-Kuru yemiş
Konsantrasyonunuzu ve genel sağlığınızı artırmak mı istiyorsunuz? Fındık, ceviz ve badem bunun için en iyi seçenekler arasında yer alıyor! Daha iyi odaklanmanıza yardımcı olan bu yiyecekleri öğünlerinize katarak her zaman yaratıcı olabilirsiniz.

5-Dutsu meyveler
Ofis atıştırma listenize eklenmesi gereken bir yiyecek varsa hakkınızı çilek, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyvelerden yana kullanabilirsiniz. Bu meyvelerin vücudun her alanında, özellikle beyin sağlığında inanılmaz derecede sağlıklı oldukları kanıtlanmıştır.

Beyin için faydaları söz konusu olduğunda, yaban mersini listenin yıldızıdır. Bununla birlikte bir meyve kasesini yaban mersini, ahududu, böğürtlen ve çilek ile kolayca doldurarak bir dizi sağlık yararından aynı anda faydalanabilirsiniz.

6-Zerdeçal
Zerdeçal baharatının aktif maddesi olan kurkumin, beyin fonksiyonlarını iyileştirici güce sahiptir. Beyin-türevli nörotrofik faktör adı verilen bir büyüme hormonu, beyninizin çoğu işlevinden sorumludur.

Kurkumin maddesi, bu hormonun seviyelerinin artmasına yardımcı olur. Beyin türevli nörotrofik faktördeki bir eksiklik, depresyon ve Alzheimer gibi durumlarla ilişkilendirilmiştir.

23 Beğen