Alerjik rinit nedir? Alerjik rinit belirtileri nelerdir?

Alerjik rinit nedir? Alerjik rinit belirtileri nelerdir?

Alerjik rinit nedir? Alerjik rinit belirtileri nelerdir?

 

Toz, besin, polen, hayvan tüyleri ve teneffüsle alınan unsurlara kaşı bedenin muhafazaya geçtiği duruma alerji denir. Çabucak çabucak her yaş kümesinde ve cinsiyette ortaya çıkan alerji farklı belirtilerle ortaya çıkar. Alerji sözü latinceden lisanımıza geçmiştir. Tıpta bu rahatsızlığa bedenimize müsaadesiz giren hususlara karşı oluşturduğu önemli olmayan bir rahatsızlık olarak isimlendirilir. Fakat bünyeden bünyeye bu durum değişir. Bedene alına  hususlara karşı bağışıklık çok antikor ürettiğinden birinci olarak beden ısısında değişim görülür. En sık karşılaşılan alerjiler ise polen ve konut alerjileridir. Polen durumu ekseriyetle mevsim geçişlerinde artar. Polen alerjisi nisan ayından yaz aylarının sonuna kadar yaşanır. Mesken alerjileri ise; kimyasal paklık gereçleri, toz, besin ve hayvan tüylerinden kaynaklı yaşanır.

ALERJİK RİNİT NEDİR? ALERJİK RİNİT KİMLERDE GÖRÜLÜR? ALERJİK RİNİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nezle ve grip gibisi belirtilerle kendini gösteren alerjik rinitte kişinin bağışıklığı düşmez. Dirençli üzere görünse de hapşırma, öksürme ve geniz akıntısı üzere durumlar yaşar. Alerjik rinitte ateşlenme olmaz. Ateşlenme nezlede olur. Yüksek ateş ise gripte ortaya çıkar. Alerjik rinitte ateşlenme dışında başkaları hepsi yaşanır. Alerjik rinit genetiksel bir hastalıktır. Kişinin aile hikayesinde bulunan alerjik tepkiler, alerjik rinit yaşama mümkünlüğünü artırır. Alerjik rinit şiddetine nazaran ayrılır. Kimisinde orta seviyede geçerken kimisinde ise şiddetli ağrılara neden olur. Şiddetli olarak geçen rinitte kişinin ömür kalitesi düşer. Toplumsal aktivite yapamayacak kadar kendini yorgun hisseder. Ayrıyeten alerjik rinit, mevsimsel ve yıl olarak değişir. Mevsimsel yaşanan alerjik rinitler ekseriyetle coğrafya ve iklime bağlı gelişir. Yıl uzunluğu süren ise toz, mantar ve hayvanlardan kaynaklıdır. Hapşırma, iştah kaybı, öksürme, burun akıntısı, geniz akıntısı,gözlerde sulanma, baş ağrısı, eklem ağrısı ve göğüs ağrıları üzere belirtilerle kendini gösterir.

ALERJİK RİNİTİ OLANLAR İÇİN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Toz ve polen üzere hususlardan etkilenmemek için maske ile dolaşmak

Bulundukları ortamın daima hava akımını değiştirmek ve hijyenik tutma

Uyuduğu ortamı daima havalandırma, yatakları kokusuz unsurlarla 3 günde bir yıkamak

Paklık sırasında maske ile dolaşmak

Sistemli meyve, süt tüketerek sağlıklı beslenme ve tempolu yürüyüşlerle yapmak hastalığa güzel gelir.

ALERJİK RİNİT TANISI NASIL KONULUR? TEDAVİSİ VAR MI?

Görülen belirtiler akabinde bir uzmana başvurmak gerekir. Muayene sırasında uzman tabip mukoz örneği alır. Kişinin ateşi ölçülür. Kan testi ile bedendeki enfeksiyon düzeyi ölçülür. Buna nazaran alerjik rinit mi, grip mi, nezle mi olduğu ayırt edilir. Burun etindeki büyüklüğe bakılır. Burun eti ekseriyetle alerjik durumlarda yaşanır. Alerji testi yapılmaz. Rastgele bir şeye karşı olan alerjik durum ile alerjik rinit birebir rahatsızlık değildir. Bu tetkikler sonucunda uzman tabip tanıyı koyar. Daha sonra kişinin kortizona karşı yan tesiri olabileceğinden ilaç tedavisinden evvel doğal yollar önerilir. Doğal çaylar bu durumda en çok tavsiye edilen tedavi tekniğidir. Alerjik rinit vaktinde tedavi edilmediğinde astıma dönüşebilir. Bu yüzden uzmanlar kişinin pak oksijen alışverişinde bulunmasını tavsiye eder. Akıntının azaltılması için sprey önerilir. Sinüs kanallarının temizlenmesi de bu spreyler sayesinde yapılır.

26 Beğen