Potasyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Potasyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Potasyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Potasyum eksikliğinin belirtileri nelerdir? Hangi besinlerde potasyum bulunur?

Bedenin kendi kendine üretmediği potasyum gün içerisinde alınması gereken kıymetli minerallerin başında gelir. Bilhassa böbreklerin işlevselliğinde değerli rolü olan potasyum eksildiğinde önemli sindirim meseleleri görülür. Bunun yanı sıra kas ve kemik sisteminde de yararı vardır. Pekala Potasyum eksikliğinin belirtileri nelerdir? Hangi besinlerde potasyum bulunur?

Bedende kemik ve kas sisteminin vazgeçilmez minerallerinden biri potasyumdur. Bedenin kendi kendine üretemediği minerallerden biri olan potasyum en az 100 mg günlük alınması gerekir. Hücrelerin yenilenmesi için gerekli olan potasyum tabiatta bir çok gerecin imali içinde ham husus olarak kullanılır. Kimyasal birleşik olan potasyum bedendeki oksijen ve karbonhidrat istikrarını sağlar. Sodyum minerali ile bir arada bedendeki elektrik düzeyini ayarlar. Bu elektrik akımı hudut hücrelerinin ayak tabanından beyne kadar gitmesine yardımcı olur. Böylelikle hem iskelet hareketleri hem de beş duyu organı tertipli çalışır. Potasyum eksikliği kas zayıflığına, kramplara ve kabızlığa neden olur. Lakin potasyum bedende gereğinden fazlada bulunmaması gerekir. Sistemi gerçek çalıştırdığı kadar fazlası bir anda tüm beden sistemini bozarak vefata bile yol açabilir. Potasyum eksikliği kan testlerinin yanı sıra birtakım öbür hastalıkların belirtilerine benzeyen belirtilerle de kendini gösterir.

POTASYUM EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Potasyum hudut hücrelerinin dağılımı için gereklidir. Bu dağılım hakikat yapılmadığında bedenin gücü çabuk tükenir. Bu da yorgunluk üzere durumların yaşanmasına sebebiyet verir.

Kasların çalışmasındaki temel kaynak olan potasyum eksikliği şiddetli kas ağrılarına yol açar.

Bağırsak hareketleri için gerekli olan potasyum mineralinin eksikliği besinleri öğütmede zorlanır. Bu da kabızlığa neden olur. Sık sık kabız olmak ise potasyum oranının çok düştüğünün işareti olabilir.

Kandaki hücreler gereğince oksijen ve elektrik alamadıklarından ya çok yükselir ya da çok düşer. Bu da yüksek ve düşük tansiyona neden olur. Kan oranı ayrıyeten düştükçe kansızlık üzere sıhhat meseleleri da buna bağlı gelişir.

 Organlar gereğince hudut hücreleri tarafından uyarılmayınca çalışma suratları düşer. Bunların ortasında en hassas olanı midedir. Mide gereğince uyarılmadığında kusma ve bulantıya neden olur. Zira aldığı besinleri gereğince öğütemez.

Sistemsiz kalp atışları, teneffüs yetmezliği, artan kas ağrılarının şiddeti ile ortaya felç ya da inme üzere önemli sıhhat problemleri çok derecede düşük olan potasyumun belirtileridir.

HANGİ BESİNLERDE POTASYUM BULUNUR?

KURU ERİK

Kuru erik günlük potasyum muhtaçlığının yüzde 40’ını karşılıyor. Güçlü bir A vitamini olan kuru erik, hem potasyum oranını istikrarlar hem de güz sıhhati için epeyce yararlı bir besindir.

ISPANAK

Demir bakımından varlıklı olan ıspanak bedenin günlük muhtaçlığı olan potasyumun yüzde 10’unu sağlıyor. Ispanak potasyum eksikliğini gidererek yalnızca yorgunluğu değil tıpkı vakitte kansızlılığı da önler.

SOMON

Omega-3 yağ asidinin yanı sıra potasyum bakımından da hayli zengindir. Yarım fileto somon günlük potasyum muhtaçlığının yüzde 30’una kadar karşılar. Somon kalp, beyin ve böbrekler içinde vazgeçilmez bir besindir.

KURU FASULYE

Potasyum bakımından en güçlü besinlerden biridir. Günlük gereksinimin yüzde yüzünü karşılar. İçerdiği lif sayesinde sindirimi düzenler. Uzmanlar bilhassa gelişim çağlarında ve hamilelik periyodunda tüketilmesini tavsiye eder.

HAVUÇ SUYU

Günlük potasyum gereksiniminin yüzde 40’ını rahatlıkla karşılar. İçerdiği beta karoten, lutien ve zeaksantin üzere minerallerin antioksidan tesiri sayesinde bedeni arındırır.

30 Beğen