Gastritin Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Var mıdır?

Gastritin Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Var mıdır?

Gastritin Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Var mıdır?

Gastrit nedir? Gastrite ne iyi gelir?

En çok görülen rahatsızlıklardan biri olan gastrit, kişinin yaşam kalitesini düşürür. Sindirim sorunlarından en acı verici olan gastrit mide iltihaplanması olarak da biliniyor. Pekala gastrit nedir? Gastritin belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Sizler için midenin işleyişini bozan gastrit hakkında merak edilenleri araştırdık. Tüm sorular haberin ayrıntısında…

Mide içerdiği asidik su ve duvarındaki mukozla bir arada alınan besinleri ayrıştırır. Mide duvarındaki bezlerin ürettiği mukozlar, sindirim için yiyecekleri parçalarken midenin duvarını da korur. Ancak bedeninin her yerinde olduğu üzere mide de çeşitli nedenlerden dolayı hücreler mutasyona uğrar. Hücrelerin bozulmasıyla mide işlevlerinde da bozukluk meydana gelir. 20 yaşlardan sonra görülen sindirim rahatsızlıklarının en yaygını olan gastrit sağlıksız beslenme ile ortaya çıkar. Mide iltihaplanması olarak da geçen gastrite ayrıyeten virüs ya da enfeksiyon da neden olabilir. Erken evrede teşhis edilmediğinde mide kanserine bile sebebiyet verebilir. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kişinin yemek sonrası karın şikayetleri yaşamasına neden olan gastrit toplumda en yaygın görülen mide rahatsızlığıdır. Öncelikle virüs ya da enfeksiyonun yanı sıra sağlıksız beslenme ile ortaya çıkan gastrit uzun vadeli ilaç kullanımına sebebiyet verir. Gastrit sözü mide zarının iltihaplanması manasına gelir. “Helikobakter pilori” bakterisi enfeksiyonu bu rahatsızlığın en temel faktörüdür. Sık sık kusma üzere durumlarla kendini muhakkak eden gastrit akabinde iştahsızlık ve ağızda berbat koku üzere faktörleri de beraberinde getirir. Çok önemli bir rahatsızlık değildir fakat vaktinde tedavi edilmesi gerekir.

Gastritin Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Var mıdır?

GASTRİTİN NEDENLERİ NELERDİR?

Sistemsiz, yağlı, baharatlı beslenme

Ağız yolu ile mideye bulaşan bakteri ve virüsler

Çok sigara ve kafein tüketmek

Besinlere karşı fark edilmeyen alerjik reaksiyonlar

Birtakım ilaçların yan tesirleri

Kronik kimi hastalıkların sebebi

Ağır gerilim ve depresyona maruz kalmak üzere durumlar gastrite neden olur.

Gastritin Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Var mıdır?

GASTRİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

En temel belirti kusmadır. Ancak kusma 2 haftada uzun mühlet yaşanıyorsa bir uzmana görünmekte yarar var.

Kimi besinlere ve yiyeceklere karşı isteksizlik

– Mide ekşimesine bağlı ortaya çıkan geğirme

Karın üstü şişkinlik ve ağrı

Ağız içerisinde tatsız bir durum ve daima bir kokunun olması

Şiddetli mide ağrısı ve akabinde gelişen bulantı üzere durumlar gastritin en yaygın belirtileridir.

Gastritin Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Var mıdır?

GASTRİT TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE NE OLUR?

Erken teşhis edilip tedavi edilmeyen gastrit önemli sağlık meselelerini beraberinde getirir. Bilhassa mide ülseri ya da mide kanamasına kadar giden bu durum kronikleştiğinde ise kansere bile yol açabilir. Midenin DNA yapısını bozmada tesirli olan bu rahatsızlık tedavi edilip ve tedaviye karşılık verilmediğinde yeniden bir uzmana başvurmak gerekir.

GASTRİTİ TETİKLEYEN VE TETİKLEMEYEN BESİNLER NELERDİR?

Asidik oranları düşük olan ve mide duvarındaki mukozların işleyişini artıran birtakım besinler vardır. Bunlardan en değerlisi konut imali yoğurttur. Zira konut üretimi yoğurdun içinde probiyotik fazladır. Bu da hücrelerin süratle yenilenmesini ve rastgele bir ziyan görmeden işlevlerine devam etmelerini sağlar. Bunun yanı sıra kırmızı elma, brokoli, havuç ve fasulye üzere yüksek ölçüde lif içeren besinlerin de mide sıhhatine katkısı vardır. Çok tüketilmediği taktirde tahıllı yiyecekler de tüketilebilir.

Gastritin Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Var mıdır?

Domates, erik ve kahve üzere besinler ise mide gastritini tetikler. Zira bu besinlerin içinde çok derecede asit bulunmaktadır. Ancak aslında bu besinlerin bedene faydaları da var. Bu yüzden uzmanlar bu besinlerin tüketime ölçüsü olarak hekimlerine başvurmalarında yarar olduğunu vurguluyor. Bunun dışında her türlü işlenmiş besin ve yapay renklendiriciler de mideye ziyan verir.

Gastritin Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Var mıdır?

GASTRİT NASIL TEŞHİS EDİLİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Belirtilerle bir uzmana başvuran hastaya nefes, kan, dışkı testleri yapılır. Daha sonra mide ve bağırsak röntgeni ile endoskopi yapılır. Normal seyreden bir gastrit rahatsızlığı süreksiz fakat ağrıyı azaltıcı ilaçlar verilir. Tedavi mühletince hastanın sigara, yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Birebir vakitte kafein ve asitli içeceklerin tüketilmemesi iyileşme sürecini hızlandırır. Zira ne kadar ilaç kullanılırsa kullanılsın mide iltihabını denetim etmek için beslenmeye de dikkat edilmelidir. A, C, K vitaminler, folatdemir ve kalsiyum bakımından da zengin olan besinlerden sıklıkla tüketilmelidir. Mide böylelikle iyileşme sürecini hızlandırmada takviye sağlar.

Gastritin Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Var mıdır?

GASTRİT NASIL GEÇER?

En faydalı bilinen besin yoğurttur. Yoğur artan asit oranını ve enfeksiyonlu hücreleri azaltmada tesirlidir. Tıpkı vakitte mide astarını bakterilere karşı korur. Hazımsızlık, şişkinlik, bulantı üzere durumları azaltır.

Nane içerdiği anti inflamatuar, antibakteriyel ve antispazmodik üzere unsurlar sayesinde artan asit ve enfeksiyonu yatıştırır. Adeta bir ağrı kesici görevi ile mide zarını hem korur hem de hasar almış yerlerini yeniler.

İltihaplanmayı azaltmada tesirli olan bir öteki besin ise zencefildir. Zencefil midedeki defromasyonu azaltır. Ayrıyeten sindirim sistemini yenileyen zencefil bağırsaklar içinde tesirlidir.

Uzmanların daima olarak önerdiği yeşil çayda bu rahatsızlığın şiddetini azaltmada tesirlidir. Sindirim sistemi için tesirli olan yeşil çay yemek borusundan bağırsaklara kadar her kısmı temizler.

21 Beğen