Göz Alerjisi Neden Olur?

Göz Alerjisi Neden Olur?

Göz Alerjisi Neden Olur?

Göz alerjisinin belirtileri nelerdir? Göz alerjisine ne iyi gelir?

Birinci cemre düşmesinden sonra havaların değişmesiyle bir arada alerjenik hastalıklar ortaya çıkar. Bunlardan biri de göz alerjisidir. Uzun müddet televizyon, telefon ve bilgisayar üzere teknolojik aletlere bakmak gözlerin kızarmasına ve sulanmasına neden olur. Ancak bunun pek çok farklı sebebi de vardır. Pekala göz alerjisi neden olur? Göz alerjisinin belirtileri nelerdir? Göz alerjisine ne iyi gelir? İşte meselelerin cevabı:

Havada uçuşan polenler yalnızca üst teneffüs yolları hastalıklarına neden olmaz. Tıpkı vakitte göz hastalıklarına da taban hazırlar. Göz içinde ince bir zar halinde bulunan konjunktivaya bulaşan polenler iltihaplanmaya sebebiyet verir. Bu durum genellikle iki beğenilen de yaşanan ve önemli sağlık meselelerine taban hazırlar. Alerjik konjuktiva denilen göz alerjisi göz kapaklarını şişirir ve göz içinin kızarmasına neden olur. Birtakım kişilerde ise görme kaybına bile neden olur. Zira iltihap kısa müddette dışarıdan içeri de girer. Görmeyi kuvvetlendiren hücre ve hudut hücrelerini deforme eder. Alerji her kişide ortaya çıkmaz. Genellikle göz içinde azalan vitamin ve mineraller ziyanlı hücrelerin rahatlıkla çoğalmasını sağlar. Mevsimsel göz hastalığı olarak yaşanan konjuktiva, gerekli müdahale edilmediğinden ilerleyen vakitlerde önemli ve kalıcı rahatsızlıklar yaşanır. Bu alerjik durum kimi kişilerde körlük riskine bile sebebiyet verir. Uzmanlar bilhassa lens kullanan kişilerin bu mevsimlerde lens kullanmamalarını tavsiye ediyor. Zira lens ve konjuktivaya yerleşen iltihaplanma kirpik tabanı iltihaplanmasına neden olur.

Göz Alerjisi Neden Olur?

GÖZ ALERJİSİ NEDEN OLUR?

– Hayvan tüyleri, toz zerreleri ve yabani otlara karşı alerjik reaksiyonu olan kişiler de göz alerjisi yaşanabilir.

– Hassas bir yapıya sahip olan göze temas ettirilen kimyasal makyaj malzemeleri hudut ve damar dokularına hasar verebilir.

– Rutubetli ya da köy yerindeki sabanlıklar üzere alanlarda olan virüsler göze yerleşebilir. Bu da göz alerjisine sebep olur.

– Kimi göz hastalıkların başlangıçları da alerjiye yer hazırlar. Son yıllarda artış gösteren sarı nokta hatalığının da bir belirtisidir.

– Gerilim ve depresyon üzere ruhsal bozukluklarda göz alerjisine yer hazırlar.

Göz Alerjisi Neden Olur?

GÖZ ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Sıklıkla yaşanan temel belirtiler kızarıklık, yanma, şişme ve yaşarmadır.

– Göz kapanıp açıldığında şiddetli ağrılar

– Göz kapağının göz içine batması

– Tıkanan göz yaşı borusunun akabinde gelişen burun akıntısı

– Göz kemiklerinde sızıntılı sancılar

– Yüz ağrısı

– Göz kapayıp açmada zorlanma

– Işık karşısında hassasiyetin artması

– Gözün bulanıklaşması ve görme kaybı

– Göz içerisinde daima iltihap kitlelerinin çıkması üzere belirtiler göz alerjisine işaret eder.

Göz Alerjisi Neden Olur?

GÖZ ALERJİSİNE NE İYİ GELİR?

– Buz kompresi göz şişmesini indirmede hayli tesirlidir. Ancak uzun müddet hazırladığınız buz torbalarını göz üzerinde tutmayın. Zira bu göz damarlarına çok hasar verir.

Göz Alerjisi Neden Olur?

– Bahar aylarında meskenler genellikle güvelenmesin diye boyalanır. Bu boyalarda su bazlı boya tercih eder. Konutun hava alması sağlanır. Böylelikle alerji olma ihtimali düşer.

– Lensle dışarı çıkmak ya da güneşe bakılmaması uzmanlar tarafından önerilir. Ayrıyeten bu aylarda lens paklığında normalinden daha fazla dikkat edilmesi gerekir.

Göz Alerjisi Neden Olur?

– Siyah çay torbaları iltihabi kurutmada hayli tesirlidir. Bu yüzden ılık sıcak siyah çay torbalarını gözlerinizin üzerine koyup yarım saat bekletiniz.

– Gün içerisinde havuç ve ıspanak üzere göze iyi gelen besinler tüketerek göz içerisindeki vitamin ve mineral pahalarını artırın. Bu sayede göz hastalıklara karşı daha sağlıklı olur.

28 Beğen