Sivilce Yapan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Sivilce Yapan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Sivilce Yapan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Ergenlikten bağımsız olarak sivilceli bir cildiniz varsa bu illetten kurtulmak pek kolay olmuyor. İlaç tedavisi üzere dışarıdan tahliller yerine beslenme alışkanlığını düzenlemek çok daha iyi bir deva olabilir. Pekala hangi yiyecekler sivilce yapar? İşte, pürüzsüz bir cilde sahip olmak ve sivilcelerden kurtulmak için uzak durmanız gereken besinler:

Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?

Sivilce tıbbı ismiyle akne olarak bilinir. Nerdeyse tüm bireylerin bilhassa ergenlik devirlerinde geçirdikleri bir deri hastalığıdır. Tükettiğimiz besinlerdeki yağların çeşidi cildimizin sıhhati için çok önemlidir. Fast food yiyeceklerdeki yağlar işlenmiştir ve doğal olmadıkları için cilde ziyan verirler. Hormonlar, enflamasyon, çevresel etkiler ve besinler sivilceye yol açan nedenlerin başında gelmektedir. Bilhassa yağlı yiyeceklerin sivilce üzerinde ne kadar etkili olduğu bilmeyen yoktur. Pekala, hangi besinler sivilce yapar? İşte, pürüzsüz bir cilde sahip olmak ve cilt sıhhatini korumak için uzak durulması gereken besinler:

Hangi Yiyecekler Sivilce Yapar?

İŞLENMİŞ TAHILLAR

İşlenmiş gıdalar ve karbonhidrat içerikli besinler de ciltte sivilce oluşumuna yol açar. Beslenme tertibinde sık sık işlenmiş gıdalara yer veren kişiler, sivilce ve akne sorunuyla daha fazla karşılaşır. İşlenmiş tahıllar;

Sivilce Yapan Yiyecekler

♦ Kahvaltı gevreği
♦ Ekmek
♦ Beyaz unlu tatlılar
♦ Kraker
♦ Beyaz unla yapılan makarna
♦ Beyaz pirinç, pirinçten yapılan noodle
♦ Hamur işi gıdalar

ÇİKOLATA

Memnunluk hormonu veren ve tatlı krizlerinin vazgeçilmezi olan çikolata, sivilce oluşumuyla ilgili bir kontağa sahip. Yapılan araştırmalara nazaran günde 2 kere bitter çikolata tüketen kişilerde 2 hafta içerisinde sivilce sorunlarının meydana geldiği gözlemlenmiştir.

ŞEKER

Sivilce Yapan İçecekler

İşlenmiş gıdalar ve şeker içeren besinler cildin yağlanmasına ve vakitle sivilce oluşumuna yol açar. İnsülin seviyesinin yükselmesi, cilt hücrelerinin süratlice büyümesine neden olan sebum üretimini arttırır. Bu durum da ciltte normalden daha fazla sivilce oluşumu gözlemlenir. Şeker içeren besinler;

♦ Şekerli içecekler
♦ Gazlı içecekler
♦ Bal
♦ Akçaağaç şurubu
♦ Agave şurubu

SÜT ESERLERİ

Sivilce Yapan Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Ergenlik çağındaki gençler üzerinde yapılan çalışmalar, süt eseri tüketimi ile sivilce ortasında temas olduğunu ortaya koyuyor. Sütün insülin seviyesini yükseltmesi, akne oluşumunun nedeni olarak açıklanıyor. İnek sütünün içerdiği aminoasitler, karaciğerin daha fazla IGF-1 üretmesine neden oluyor. IGF-1’in, sivilce oluşumuna neden olduğu vurgulanıyor. Süt eserleri ile yetişkin aknesi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ismine halihazırda yürütülen çok sayıda araştırma mevcut.

♦ İnek sütü
♦ Yağlı peynir
♦ Yağlı yoğurt

28 Beğen