Tarihte Önemli İşler Başarmış Kadınlar

Tarihte Önemli İşler Başarmış Kadınlar

Tarihte Önemli İşler Başarmış Kadınlar

Yaptıkları çalışmalarla tarihin unutulmaz isimleri ortasına katılan, pek çok alanda önemli çalışmalara imza atmış kadınlar mevcut. Pekala bu kadınlar kimdir? Çalışmalarını hangi topraklar üzerinde başlatıp tüm dünyaya yaymışlardır? Tarihin önemli kadınları ve yaşadıkları kentler haberimizde.

Tarihte Önemli İşler Başarmış Kadınlar ve Yaşadıkları Şehirler

Dünya tarihinde kimi kadınlar yaptıkları çalışmalar ve mesleklerine kattıklarıyla yalnızca ülkelerine değil dünyaya da tesir ettiler. Kimi bilime kimi de ırkçılığa karşı büyük adımların öncüsü oldular, var olan algıların kırılmalarını sağladılar. Sizler için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne az bir mühlet kalan bu kadınları ve o’nların yetiştikleri yerleri, çalışmalarını derledik. Yaptıkları muvaffakiyetlerin hangi topraklardan dünyaya yayıldığını haberimizde derledik.

FLORENCE NİNGHTİNGALE / FLORANSA

İtalya’nın Floransa kentinde dünyaya gelen Ninghtingale, 19. ve 20. yy’ın başlarında şimdi bir meslek olarak kabul görmeyen hemşireliği tüm dünyaya kabul ettirdi. Bu hareketiyle çağdaş hemşireliğin başlangıç temellerini de atmış oldu. Ülkemiz başta olmak üzere Almanya ve İngiltere üzere pek çok ülkede çalışmıştır.

MARİE CURİE / VARŞOVA

Aslen Polonyalı olan ancak Fransa’da eğitim alan Curie, Radyoloji bilimini dünyaya kazandırmış ve birçok önemli çalışmaya imza atmıştır. Nobel Fizik ve Kimya Ödülleri’ne layık görülmüştür.

ROSA PARKS / MONTGOMERY

Amerika’nın Alabama eyaletinde dünyaya gelmiştir. İsmini 1955 yılında yapmış olduğu öncü hareketle dünyanın unutulmazları ortasına yazdırmıştır. Parks, o vakitler kendilerine kıymet vermeyen hatta bir otobüste dahi yer vermek zorunda bırakıldıkları bir beyaza oturduğu koltuğu vermeyi reddetti. O’nun bu davranışı, ırkçılığa bir tepki de oldu. Bu hareketi ile Martin Luther King’in öncüsü olduğu hareketlenmeye de vesile olmuş oldu.

ANNA LEE FİSHER  / NEW YORK

New York’da dünyaya gelen Fisher, aslında kimyagerdi. 1984 yılında uzaya giden ilk anne olarak kadınların tarihinde bir dönüm oluşturdu. Uzaydan döndüğünde yılın annesi ve kadını seçildi. NASA Üstün Hizmet Madalyası’nı aldı.

MARGARET TATCHER / LONDRA

İngiltere’de dünyaya geldi. Ülkesinin ilk kadın başbakanı oldu. Çalışmalarıyla hem takviye gördü hem de eleştirildi. Politikalar o’na ‘Demir Leydi’ lakabını getirmiş oldu.

38 Beğen