Neem Ağacı Nedir?

Neem Ağacı Nedir?

Neem Ağacı Nedir?

Neem ağacı nedir? Neem ağacının yararları nelerdir?

Halk ortasında “Hint leylağı” olarak bilinen neem ağacının, yaprağından çiçeğinin tohumuna da kadar birçok hastalığa yararı vardır. Sizler için neem ağacının yararlarını ve hangi hastalıklara güzel geldiğini araştırdık. Pekala Neem ağacı nedir? Bayanların hoşluk sırrı olan neem ağacı kozmetik fabrikalarının ham hususudur. Türkiye’de neem ağacına Yalancı Tespih ağacıdır.

Neem ağacı nedir?

Neem ağacı nedir? Neem ağacının yararları nelerdir?

Anti-bakteriyel, anti-viral, analjezik, anti-piretik, antiseptik, kan arındırıcı ve mikrop öldürücü üzere özellikleri sayesinde neem ağacı yüzyıllardan beridir alternatif tıpta kullanılmıştır. Bilhassa Hindistan’da köy eczanesi olarak tabir edilen neem ağacı, yaklaşık 16 metreye kadar uzar. Tropikal özelliği olan neem ağacı meyve verir. Ağaç yapraklarından meyvesine kadar şifa sağlar. Odunsu gövdesinden elde edilen yağ bilhassa cilt yüzeyindeki deforme sıkıntılarına güzel gelir. Yaprakları da meyvesi de yenilebilen ender ağaçlardan biridir. Alternatif tıpta ciltten çok diş ağrıları için kullanılmıştır. Diş yüzeyini temizler. Ağız içi enfeksiyonu azaltır. Cilt yüzeyinde ki kararmaları açar. Çay olarak tüketildiğinde bedendeki hücreleri süratle yeniler. Bu yüzden yaşlanmayı geciktiren mucize ağaç olarak görülür.

Neem ağacı nedir?

NEEM AĞACININ YARARLARI

SAÇ

Neem yaprağı kepek tedavisinde kullanılır. Birebir vakitte saç derisini ölmüş hücrelerden arındırarak canlılığını korur. Saç derisinde oluşma ihtimali olan kaşıntı ve kızarıklık üzere rahatsızlıkların riskini de azaltır.

NEEM AĞACININ YARARLARI

CİLT

Ağacından elde edilen neem yağının, cilt hastalıklarını da güzelleştirici özelliği vardır. Antioksidan bakımından güçlü olan yağı; egzama ve sedef hastalıklarını güzelleştirmesinin yanı sıra ciltte meydana gelmiş yanıkların, yaraların ve kesiklerin de enfeksiyon kapmasını önler. Cildin genç hücrelerinin sayısını artırarak yaşlanmayı geciktirir.

NEEM AĞACININ YARARLARI

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Bir öbür kullanım alanı da ağız ve diş sıhhatidir. Bilhassa diş eti meselelerinde tesirli olan neem bitkisi, ağız içinde oluşan ziyanlı bakteri sayısını azaltır. Yemeklerden sonra yaprağı çiğnendiğinde hem ağız ve diş sıhhatini korur hem de ferahlık vererek ağız kokusunu önler.

NEEM AĞACININ YARARLARI

BEDENİ TEMİZLER

Neem bitkisinden yapılan çay, günde bir bardak tüketildiğinde kandaki ziyanlı toksinleri temizler. Ayrıyeten sindirimi kolaylaştırarak, mide ve bağırsak hastalıkları risklerini azaltır. Yarım çay kaşığı neem tozunu bal ile karıştırarak her gün tüketirseniz bedenin muhtaçlığı olan oksijen ölçüsünü sağlamış olursunuz.

NEEM AĞACININ YARARLARI

EKLEM AĞRILARI

Çabucak çabucak herkesin yaşadığı sıhhat problemlerinden biri olan eklem ağrılarında da neem bitkisi doğal tedavi yolu olarak kullanılır. Bilhassa eklemlerde oluşan iltihabı azaltarak, meydana gelmiş olan ödemlerin şişliklerini hafifletir. Ayrıyeten eklem ağrılarının olduğu bölgelere de neem yağını masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

NEEM AĞACININ YARARLARI

KANSER ÖNLEYİCİ

Yapılan araştırmalarda neem ağacının çiçek özleri bedende oluşma ihtimali olan kanser hücrelerini önler. Bilhassa rahim ve prostat kanserlerinde tesirlidir. Birebir vakitte kemoterapi tedavisinin yan tesirlerini de azaltır.

38 Beğen