Kadir Topbaş Kimdir?

Kadir Topbaş Kimdir?

Kadir Topbaş Kimdir?

Yaptığı devirde siyaset gündeminin kıymetli isimlerinden odan ve istifası sonrası da sıkça konuşula kadir Topbaş, vefat haberi ile vatandaşların merak konusu odu. Kadir Topbaş kimdir? Kadir Topbaş kaç yaşında, nereli? Kadir Topbaş hayatı ve biyografisi!

KADİR TOPBAŞ KİMDİR?

Doğum tarihi: 8 Ocak 1945

Kaç yaşında: 76 yaşında vefat etti.

Nereli:Yusufeli, Türkiye

Kadir Topbaş, Nisan 2004’ten beri üstlendiği İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı misyonundan 22 Eylül 2017’de istifa etmiştir.

Topbaş, 8 Ocak 1945’te Artvin’de doğdu. Topbaş, 1972’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden, 1974’te de Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu.

Bir müddet özgür mimar olarak çalışan Topbaş, Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Müdafaa ve Anıtlar Konseyi Lider Yardımcılığı misyonunu yürüttü.

Topbaş, 40 yılı aşkın siyasi hayatında,1994-1998 yılları ortasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı.

Danışmanlığı müddetince, Büyükşehir Belediyesine bağlı olan saray, kasır ve tarihi yapıtların onarım çalışmalarına katkı sağlayan Topbaş, 1999’da Fazilet Partisi’nden Beyoğlu Belediye Başkanlığına seçildi ve Beyoğlu’nda kapsamlı bir dönüşümü hedefleyen “Güzel Beyoğlu Projesi”ni geliştirerek uygulamaya koydu.

Kadir Topbaş, 2004’te Adalet ve Kalkınma Partisinden (AK Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri olarak seçildi. Birebir yıl Marmara Belediyeler Birliği Meclisi tarafından birlik lideri olarak seçilerek, bu misyonu 2009’a kadar yürüttü.

Birinci yılları

Annesinin savaş yılları boyunca bulunduğu Artvin ilinin Yusufeli ilçesinde bağlı Altıparmak köyünde 1945 yılında doğan Topbaş, şimdi üç aylıkken İstanbul’a geldi.

Topbaş orta tahsiline Işık Lisesi’nde başlayıp İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Kısmı’ndan mezun oldu Doktora tezini İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Kısmı’nda “Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri” başlığıyla tamamladı.

Kadir Topbaş

Kadir Topbaş’ın Siyasi hayatı

Topbaş uzun yıllar özgür mimar olarak çalıştı. 1994–1998 yılları ortasında İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı müddetince, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi yapıtların onarım çalışmalarına katkıları oldu. Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Müdafaa ve Anıtlar Şurası lider yardımcılığı misyonunu yürüttü. Bir müddet aile şirketlerinin idaresinde bulundu.

1996 lokal orta seçimlerinde Refah Partisi’nden Bakırköy Belediye Başkanlığı’na aday oldu lakin seçilemedi. 1999 lokal seçimleri’nde Fazilet Partisi’den Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na seçildi. Bu vazifesi mühletince İstanbul’a model olabilecek “Güzel Beyoğlu” projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği “Kentsel Dönüşüm ve Toplumsal Rehabilitasyon” çalışmaları kapsamında Kasımpaşa’da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Toplumsal Tesislerini hizmete sundu. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan lokal seçimlerde AK Parti’den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Topbaş bu misyonundan 2017 yılında istifa etti.

Kadir Topbaş 2007’den bu yana dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Dünya Birleşmiş Kentler ve Mahallî İdareler Teşkilatı’nın eş lideridir. Topbaş tıpkı vakitte İstanbul Kalkınma Ajansı lider yardımcılığını, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başşehri Ajansı Uyum Şurası ve İstanbul Çağdaş İdare Şurası üyeliğini, Tarih ve Etraf Vakfı (TAÇ Vakfı) mütevelli heyeti ve idare şurası üyeliğini yürütmektedir.

2010 yılında üç yıllığına, Dünya Birleşmiş Kentler ve Mahallî İdareler Teşkilatı (UCLG) periyot başkanlığına seçilmiştir. Başkanlık için bir sonraki seçimler, UCLG’nin 2013 yılında Fas’ın Rabat kentinde yapılan ve 130’a yakın ülkeden üç binden fazla delegenin katıldığı olağan kongresinde yapıldı. Tek adayla gidilen seçimde, Topbaş 2016’ya kadar misyon yapmak üzere yine lider seçildi. Topbaş ayrıyeten 2011’de Birleşmiş Milletler Mahallî İdareler İstişare Komitesi (UNACLA) Başkanlığına seçilmişti.

Kadir Topbaş’ın Vefatı

COVID-19 hastalığına yakalanan Kadir Topbaş, 16 Kasım 2020’de tedavi gördüğü hastanede entübe edildi. Yaklaşık 3 aydır ağır bakımda bulunan Kadir Topbaş, 13 Şubat 2021’de tedavi gördüğü hastenede vefat ett.

32 Beğen