Regaip Kandili’nde Okunacak Dualar Nelerdir?

Regaip Kandili’nde Okunacak Dualar Nelerdir?

Regaip Kandili’nde Okunacak Dualar Nelerdir?

Mübarek üç ayların habercisi, üç ayların birinci kandil gecesi olan Regaip Kandili gelip çattı. Ellerini semaya açarak dua etmek isteyenler, Regaip Kandili’nde hangi duaların okunması gerektiğini merak ediyor.

Bu özel ve manalı günü dualarla idrak etmek isteyenler, ‘Regaib Kandili’nde hangi dualar okunur? Regaip Kandili’nde hangi mühletler okunur?’ sorularının yanıtlarını araştırıyor. Pekala, dualarımızın kabul edildiği mübarek gün olan Regaip Kandil’inde hangi dualar okunur? İşte, ayrıntılar..

Regaip Kandili'nde Okunacak Dualar Nelerdir?

REGAİP KANDİLİ’NDE HANGİ DUALAR OKUNUR?

Regaip Kandili, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 Yılı Dini Günler Listesine nazaran, 18 Şubat Perşembe günü yani bugün idrak ediliyor.

Regaip Kandili’ni dua ederek geçirmek isteyenler için okunacak mühlet ve dualar şunlardır:

Bi’smi’llâhi’rrahmâni’rrahîm. Allâhümme bârik lenâ fî recebe ve şa‘bân ve belliğnâ ramazân. Vahtim lenâ bi’l-îmân ve yessir lenâ bi’l- kur’ân.”

Duasının Türkçe meali şöyledir:

Rahman ve rahim Allâh’ın ismiyle. Allâh’ım! Bizlere Receb ayını Şa‘ban ayını mübarek kıl. Bizi Ramazan’a kavuştur. (Ömrümüzü) Îmân ile bitirmeyi nasîb eyle. Kur’ân’ı bize kolaylaştır.

Sübhâna’llâhi’l- hayyil- kayyûm.

Türkçe manası şöyledir:

“”

Regaip Kandili'nde Okunacak Dualar Nelerdir?

Sübhâna’llâhi’l- ehadi’s- samed.

Türkçe manası ise şöyledir:

Tek olan ve herkesin kendisine muhtaç olduğu Rabbim Seni tüm noksan sıfatlardan tenzîh ederim.

Sübhâna’llâhi’l- gafûri’r- rahîm.

Türkçe manası:

Ey merhameti bol olan ve çok affedici olan Allâh’ım! Seni tüm noksan sıfatlardan tenzîh ederim.

Regaip Kandili'nde Okunacak Dualar Nelerdir?

EY KAİNATIN SULTANI!

Dua edenlere karşılık veren sen, Istırapları dindirip muhtaçlıkları gideren sen, Devrilenleri kaldırıp doğrultan sen, Çatlayıp kırılanları sarıp-sarmalayıp tedavi eden de sensin! Verdiklerin vereceklerinin referansı; diliyor ve dileniyoruz, bize yakınlığını duyur ve benliğimizde sana karşı yaklaşma heyecanları uyar ya Rabbi!

ALLAH’IM!

Elimizden tut, dostlarının yüzüne baktığın üzere bize de rahmetinle teveccühte bulun.. İç dünyamızı varlığının ziyasıyla nurlandır ve bizi sensizliğin zulmetlerinden, zindanlarından halâs eyle ve eşiğine baş koymuş kapının şu sadık kullarını yalnız bırakma. Senden kalplerimize ışık, iradelerimize güç, kanılarımıza istikamet, niyetlerimize de ihlas istiyoruz. Bizleri iç dünyamızla yeniden inşa ederek ruhlarımıza ahsen-i takvîm sırrını duyur ya Rabbi!

Regaip Kandili'nde Okunacak Dualar Nelerdir?

23 Beğen