Analitik Zeka Nedir?

Analitik Zeka Nedir?

Analitik Zeka Nedir?

Sözlük manası çözümlemeli, çözümsel olan şey şey manasına gelen analitik sözü zeka çeşitlerine de bahis olmaktadır. “Analitik zeka” zeka çeşitleri ortasında olan ve bir mevzu da yahut bir olay karşısında çabucak tahlil odaklı düşünen zekaya denilir. Pekala Analitik nedir? Analitik zeka ve analitik düşünme nasıl olur? Ayrıntıları haberimizde sizler için derledik…

 

Analitik zeka, bir konu da veya bir olay karşısında hemen çözüm odaklı düşünen zekaya denilir. Bir problemi veya konuyu tümdengelim yöntemi ile alt konulara ayırıp, her bilgiyi ayrıca değerlendirebilme yeteneğidir. Konuların küçük parçalara ayrılıp bilginin sorgulanmasındaki amaç, parçalardan yola çıkıp bütünü çözümlemek ve geliştirmektir.

Analitik düşünme yeteneği olan kişiler, karmaşık yapılar karşısında pratik çözümler üretebilirler. Analitik düşünme sayesinde bireyler en karmaşık sorunların bile içerisinden kolayca mantık çerçevesinde sıyrılabilir.

Analitik Zeka Nedir?

Analitik Zeka ve Analitik Düşünme Ne Demek?

Analitik zeka ve analitik düşünme birbirleri ile temaslı olan manalara sahiptirler. Analitik zeka demek bir mevzu da yahut bir olay karşısında çabucak tahlil odaklı düşünen zekaya denilir. Analitik düşünme ise çözümsel olarak düşünen ve olaylar karşısında tahlil üreterek düşünmeye denilmektedir.

Analitik düşünme hem iş hem de sosyal yaşam olmak üzere hayatın her alanında gerekli olan bir niyet biçimidir. Tümden gelim formülünün kullanıldığı analitik düşünmenin uygulanabilmesi için öncelikle mevzunun küçük alt başlıklara ayrılması gerekir. Daha sonra her bir alt başlık kendi içerisinde çözümlenmek suretiyle genel bir sonuç elde edilir. Bu formda küçük parçalardan bütüne varılmasıyla daha geniş açılı ve çok taraflı bir bakış açısı geliştirilebilir. Analitik düşünme sayesinde bireyler en karmaşık sıkıntıların bile içerisinden basitçe mantık çerçevesinde sıyrılabilir. Özetle analitik düşünme nedir tarifi için tümden gelim ile en karmaşık problemlerin içerisinden mantık doğrultusunda sıyrılabilmek denilebilir.

Hem genç hem de olgun yaştaki beşerler için yaşamın her alanında büyük bir kıymete sahip olan analitik düşünme sayesinde hem öğrenciler derslerinde başarılı olabilir hem de yetişkin bireyler işlerinde yol kat edebilir. Bu nedenle analitik düşünme eğitimi küçük yaşlardan itibaren çocuklara kazandırılması gereken bir yaşam düşünme biçimi olmalıdır.

ANALİTİK ZEKA TÜRÜNE SAHİP KİŞİLERİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

-Analitik zeka tipine sahip bireyler, IQ testlerinde oldukça başarılı olur.

-Matematik işlemlerini kolaylıkla yapar ve yeni kuramları çabuk kavrarlar.

-Karmaşık mantıksal örüntüleri çözmenin yolunu hızlıca bulabilirler.

-Bilgisayar programlama, algoritma ve elektronikteki mantıksal kapılar gibi sistemleri rahatlıkla kavrar ve özgün buluşlar yapabilirler.

-Kesin doğru veya yanlış bilgileri daha tatmin edici bulurlar.

-Satranç, dama gibi oyunlarda başarılıdırlar.

-Soyut düşünme becerileri gelişmiştir.

-Karar verme kabiliyetleri oldukça gelişmiştir.

-Grafik ve istatistik okuma becerileri yüksektir.

52 Beğen