Parasetamol Nedir?

Parasetamol Nedir?

Parasetamol Nedir?

Çok sayıda ilacın etken unsuru olarak kullanılan parasetamol, son günlerde yan tesirleriyle gündemde yer alıyor. Bilhassa koronavirüs belirtilerinin önüne geçmesi nedeniyle tercih edilmemesi önerilen pasasetamol içeren ilaçlar, vatandaşların merak konusu oldu. Pekala parasetamol nedir, ne işe fayda? Parasetamol içeren ilaçların yan tesirleri nelerdir?

 

Etken hususu parasetamol olan  ilaçlar ateş düşürücü ve ağrı kesici özellikleri nedeniyle tercih edilirler, renksiz ve acı yapıdadırlar. Kokusuz, beyaz ve kristalize bir toz halinde olan Parasetamol hususunun acı bir tadı bulunur ve suda hudutlu ölçüde çözünür.

Parasetamol ağızdan alındığında gastrointestinal sistemde yani vücudun çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım süreçlerinin meydana geldiği ağızdan anüse kadar olan kısmı kapsayan sistemde süratle emilir.

Parasetamol içeren ilaçlar alındıktan yalnızca 30 ila 60 dakika sonra azamî plazmalara ulaşarak, bütün dokulara  büyük bir süratle dağılır. Parasetamol içeren ilaçların plazma proteinlerine bağlanması ise zayıftır.

Parasetamol Nedir?

PARASETAMOL İÇEREN İLAÇLAR NE İŞE YARAR?

Baş ağrısı, migren, âdet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı gelişen ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara yahut yaralanmalara bağlı ağrılar ile bedende oluşan birçok ağrıda yararlıdır.

Asetilsalisilik asite hassaslığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

PARASETAMOL YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Kurdeşen, sdolunum zorluğu,  yüzde şişme, dudaklarda şişme, lisanda şişme yahut kabarma, karaciğerde hasar oluşumu, kanama sorunları, deride pütürlük, makulopapüler döküntüler, ürtiker, methemoglobinemi üzere yan tesirler görülebilmektedir.

Ağrı kesici-ateş düşürücü tesiriyle bildiğimiz ve çok sayıda farklı ilacın içinde karşımıza çıkan parasetamol etken hususunun empatiyi azalttığı tez ediliyor.

Yapılan çalışmalara nazaran, parasetamol içerikli ilaç kullananlar karşısındakinin acılarını anlamakta zahmet çekebiliyor.

Parasetamol Nedir?

30 Beğen