Charlie Chaplin Kimdir? Charlie Chaplin Hayatı ve Filmleri

Charlie Chaplin Kimdir? Charlie Chaplin Hayatı ve Filmleri

Charlie Chaplin Kimdir? Charlie Chaplin Hayatı ve Filmleri

Charlie Chaplin, sessiz film döneminin en tanınmış ve etkileyici komedyenlerinden biri olarak kabul edilen İngiliz aktördür. Sinemanın dünyaca ünlü isimlerinden biri olarak kabul edilen Charlie Chaplin, özellikle canlandırdığı Şarlo karakteri ile oldukça benimsenmiştir.

Charlie Chaplin, sadece sinemada değil birçok alanda çalışmalar gerçekleştirmiştir. Oyunculuğu dışında yazar, yönetmen ve bir besteci kimliklerine de bürünen sanatçının sanata olan ilgili çok genç yaşlarda başlamıştır. Son derece zor bir çocukluk geçiren Chaplin, anne ve babasının ayrılmış olmasına rağmen yaşama her zaman umutla bakmıştır. Annesinin akıl hastanesinde olması sebebiyle, babasıyla kalıyordu. Ancak babası da alkol bağımlısıydı olması nedeniyle Chaplin, zaman zaman sokaklarda yatıyordu. Tüm bu hüzünlü yaşamına rağmen her zaman seyirciyi güldürmeyi ve etkilemeyi başarmıştır.

Charlie Chaplin hakkında kısaca bilgi verdik fakat oldukça sevilen bu aktör hakkında birçok konu merak edilmektedir. Bunlardan biri o dönem filmlerin siyah beyaz olması nedeniyle göz renginin bilinmemesiydi. Çoğu insan, Chaplin’in gözlerinin kahverengi gözleri olduğunu düşünüyordu. Aslında Chaplin’in gözleri maviydi. Onunla ilk kez tanışan insanlar her zaman mavi gözlerinden etkilendiğinden bahsetmiştir. Müstakbel eşi Oona O’Neill’ın, Charlie Chaplin’in ile tanıştığında söylediği, “Ne Mavi Gözleri Var!” cümlesi de bu bilgiyi teyit eder niteliktedir. Charlie Chaplin hakkında az bilinenler onu daha da merak edilir kılmaktadır.

Charlie Chaplin Hayatı

Charles Spencer Chaplin, 16 Nisan 1889’da İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya geldi. Zorlu bir çocukluk geçirdi. Babası alkol bağımlısıydı ve annesi akıl hastanesindeydi.

9 yaşında müzikhollerde çalışmaya başladı ve kısa sürede sahne sanatlarına ilgi duydu. Genç yaşta müzikallerde dans etmeye ve şarkı söylemeye başladı.

1910 yılında Amerika’ya gitti ve Keystone Stüdyoları’nda Mack Sennett ile çalışmaya başladı. 1914’te “Making a Living” adlı kısa film ile sinemaya adım attı.

“The Tramp” karakterini canlandırdığı “Kid Auto Races at Venice” (1914) filmi, Chaplin’in popülerliğini artırdı. Bu karakter, şapkası, bambu bastonu ve küçük bıyığıyla tanınan ikonik figürüdür.

Chaplin, kariyeri boyunca birçok başarılı sessiz film yapımına imza attı. Bunlar arasında “The Kid” (1921), “The Gold Rush” (1925), “City Lights” (1931) ve “Modern Times” (1936) gibi filmler bulunmaktadır.

Sesli film dönemi geldiğinde, Chaplin hâlâ sessiz filmlerini sürdürdü. Ancak 1940 yılında “The Great Dictator” adlı filmiyle ilk kez konuşmalı bir film yaptı. Film, Adolf Hitler’e hicivli bir eleştiri içeriyordu.

1940’ların sonlarına doğru, FBI tarafından komünist sempatizanı olmakla suçlanarak sıkı bir gözetim altına alındı.

Charlie Chaplin Filmleri

Charlie Chaplin, sinema tarihinde önemli bir iz bırakan ve birçok klasikleşmiş filmi olan bir yönetmen, aktör ve senaristti. En iyi Charlie Chaplin filmleri listemizde, ünlü aktörün bazı filmlerinden kısaca bahsettik.

1.      The Kid (Çocuk) – 1921

Chaplin’in yazıp yönettiği, aynı zamanda başrolünde oynadığı bu film, sessiz filmler arasında en etkileyici ve duygusal olanlardan biridir. Chaplin’in The Tramp karakteri ve bir yetim çocuk arasındaki duygusal bağ üzerine odaklanır.

2.      The Gold Rush (Altına Hücum)  – 1925

Chaplin’in yazıp yönettiği bu komedi filmi, 1890’ların Alaska altın madenleri rüşvetini konu alır. Film, Chaplin’in efsanevi dansıyla hatırlanan bir sahne içerir.

3.      City Lights (Şehir Işıkları)  – 1931

Chaplin’in sessiz film döneminin sonlarına denk gelir. Film, Charlie karakterinin, gözleri görmeyen bir kıza aşık olması ve ona yardım etmeye çalışması etrafında döner.

4.      Modern Times (Modern Zamanlar)  – 1936

Chaplin’in yazıp yönettiği bu film, endüstriyel devrimin getirdiği zorlukları hicveder. Şarlo karakteri, modern yaşamın karmaşıklığına ayak uydurmaya çalışırken komik olaylara karışır.

5.      The Great Dictator (Büyük Diktatör)  – 1940

Adolf Hitler ve Nazizmi hicveden bir politik komedidir. Chaplin, filmde hem Yahudi bir berberi hem de Tomania (Almanya) adlı hayali bir ülkenin diktatörünü canlandırır.

6.      Limelight (Sahne Işıkları)  – 1952

Bu film, Chaplin’in son sesli filmiydi ve aynı zamanda Amerika’dan sürüldükten sonra İngiltere’ye döndükten sonra çektiği ilk film oldu. Filmdeki Calvero karakteri, zaman içerisinde unutulmuş seçkin bir komedyenin, motelde alt katında kalan genç bir kızı intihardan kurtararak, ona yeniden ümit ve güven aşılamasını konu edinir.

Charlie Chaplin Ölümü

1960’larda sağlığının bozulmasıyla, onunla iletişim kurmak zorlaşmaya başladı. 1972 yılında “Limelight” filmiyle En İyi Müzik dalında Oscar kazandı.

1977 yılında, hayatını tekerlekli sandalye ile devam ettirmeye çalışıyordu. 1977 yılının Noelinde İsvriçe’deki Manoir de Ban’da, uykusunda ölü bulundu. Ölümü dünya genelinde büyük bir yas ve saygı ile karşılandı.

Chaplin, sinema tarihine önemli katkılarda bulunan, dünya çapında tanınan ve sevilen bir komedyen ve film yapımcısı olarak hatırlanır. Yoksulluk içinde başladığı hayatını, eşsiz mizahi yeteneği ve sinema dünyasındaki etkisi sayesinde büyük bir başarıya dönüştüren unutulmaz bir sanatçıdır.

Kaynaklar: Kaynak1

32 Beğen