Altan Karındaş Kimdir?

Altan Karındaş Kimdir?

Altan Karındaş Kimdir?

Türk sinemaseverlerin yakından tanıdığı 93 yaşındaki ünlü oyuncu, seslendirdme sanatçıcı Altan Karındaş, bu sabah yaşamını yitirdi.

Hayatını Marmaris Belediyesi 2’inci Bahar Sosyal Tesisleri’nde 11 yıldır sürdüren Altan Karındaş’ın vefat haberini tiyatrocu Nedim Saban sosyal medya hesabından duyurdu. Saban, “Tiyatromuzun büyük ustası Altan Karındaş’ı biraz evvel kaybettik. ‘Ölüm oranı yüzde yüz olan tek hastalık yaşamdır’ der Memet Baydur. Çok üzgünüm, hastaneye girmeden evvel yolladığı ses kaydı yüreğimin en derin yerinde acıtmaya devam edecek” dedi.

Altan Karındaş Kimdir?

30 Ağustos 1928 Balıkesir doğumlu. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Şan ve Tiyatro eğitimi aldı. 1951 yılında Muhsin Ertuğrul’un Küçük Sahne’sinde sanat hayatına başladı. Kent Tiyatroları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Saim Alpago Tiyatrosu, Gen-Ar Tiyatrosu ve Arena Tiyatrosu üzere topluluklarda çalıştı. Bir devir kendi ismine da tiyatro kurdu. Sinema ve dizi filmlerde rol aldı.

Altan Karındaş Kimdir?

Altan Karındaş’ın Hayatı

30 Ağustos 1928 Balıkesir doğumlu. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda Şan ve Tiyatro eğitimi aldı. 1951 yılında Muhsin Ertuğrul’un Küçük Sahne’sinde sanat hayatına başladı. Kent Tiyatroları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Saim Alpago Tiyatrosu, Gen-Ar Tiyatrosu ve Arena Tiyatrosu üzere topluluklarda çalıştı. Bir devir kendi ismine da tiyatro kurdu. Sinema ve dizi filmlerde rol aldı. 1960’lı yıllarda Cenk Güner isminde kendinden çok genç biri ile evlendi. Bir süre sonra boşandı. İkinci evliliğinde de memnun olamayıp boşandı.

Oynadığı kimi tiyatro oyunları: Kanlı Düğün, Arpa Ambarı, Örümcek, Karakolda, Gönül Avcısı, Bitmeyen Aşk, Kanlı Nigar, Çay ve Sempati, Kargalar Okulu, Küçük Kulübe, Döner Yataklar, Üç Karılı Koca, Hayat Tatlıdır, O Kadın, Üç Kafadarlar, Bir Küçük Aslancık Varmış, Sasafra Dallarında Esen Rüzgar, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Şurdan Şuraya Gitmem, Bu Akşam Semerkant’ta Sokakta, Figaro’nun Düğünü.

Filmleri (Sondan başa doğru) Gönül ferman dinlemiyor, Hicran Yarası, Sevda Çiçeği, Kızlar Yurdu, Misi, Melekler Adası, Ne de Olsa Çocuk, Hırçın Menekşe, Ah Yaşamak Var Ya!, Karanlıkta Koşanlar, Baba Evi, Rumuz Goncagül, Paranın Kiri, Canavar Cafer, Vur Tatlım, Vefasız, Yaban Ali, Ölüm Koşul Oldu, Hayat Kasırgaları, Hıçkırık, Ölürüm de Ayrılmam, Kaygılı Irmak, Kahpenin Aşkı, Anası Üzere, Günah Yolcuları, Ölmüş Bir Kadının Evrakı Metrukesi, Kalbimin Müziği, Yol Palas Cinayeti, Yabanî Bir Kız Sevdim, Halıcı Kız, Kara Davut, Yavuz Sultan Selim Ağlıyor.

30 Beğen