Selçuk Yahşi kimdir – Biyografi.net.tr

Selçuk Yahşi kimdir – Biyografi.net.tr

Selçuk Yahşi kimdir – Biyografi.net.tr

Selçuk Yahşi kimdir, ENVY’nin kurucu ortağıdır.

Selçuk Yahşi, 1955 yılında İnegöl, Bursa‘da doğmuştur. Tam adı Osman Selçuk Yahşi’dir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği’nden 1976 yılında mezun olmuştur. 1978 yılında da Yüksek Lisansını tamamladı. 1981 yılında Bethlehem, Pennsylvania, ABD‘de Lehigh Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Mekanik Bölümü’nden doktorasını aldı. ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünde profesör oldu.

Prof. Dr. Selçuk Yahşi, ODTÜ‘de görev yaptığı dönemde ODTÜ Geliştirme Vakfı yönetim kurulunun aktif üyesi ve Parlar Vakfı genel sekreteri ve yönetim kurulu üyesiydi.

Prof. Dr. Selçuk Yahşi’nin LPG ve doğalgaz yakıtlı araç mekaniği alanında almış olduğu iki patenti vardır.

1983-1999 yılları arasında ODTÜ‘de öğretim görevlisi olarak görev yaptı ve 23 Ekim 1999 tarihinde Orta Doğu Teknik Üniversitesinden emekli oldu.

Selçuk Yahşi, 1999 yılında kurulan ve enerji projelerinde çalışan ENVY isimli bir danışmanlık firmasının kurucu ortağıdır. 2016 yılında Fransız Assystem şirketi ENVY‘nin yüzde 51 hissesini satın aldı. ENVY, elektirik üretim, petrol ve doğal gaz boru hatları alanında mühendislik hizmetleri veriyor. ENVY ayrıca nükleer santral saha mühendisliği yapan ilk Türk şirketidir.

Selçuk Yahşi, Bursa‘nın İnegöl ilçesinde 2006 yılında eğitim öğretime açılan bir ortaokul yaptırmıştır.

Selçuk Yahşi, Oya Çınarlı ile evlidir.

Selçuk Yahşi‘in şirketi ENVY, 13 Aralık 2016 tarihinde İstanbul‘un iki yakasını altıncı kez birbirine bağlayacak, Üsküdar-Kabataş arasında iki kilometre uzunluğundaki yayaların ve bisikletlilerin geçeceği “İstanbul Boğaziçi Bulvarı” için sondaj çalışmaları olarak, “Taahhüt Altında Bulunan Kabataş-Üsküdar Arası Boğaz Geçiş Yaya Tüneli Deniz ve Kara Sondajlarının Yapılması Hizmet Alım İşi” adı altında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş‘ın yaptırdığı sondaj ihalesini kazanarak 7 milyon 500 bin liraya üstlendi.

Kaynaklar: Kaynak1

8 Beğen