Şakir Zümre (Zümrezade Ahmet Şakir) ✔️ Kimdir, Boyu, Kaç Yaşında, Nereli Biyografi.co

Şakir Zümre (Zümrezade Ahmet Şakir) ✔️ Kimdir, Boyu, Kaç Yaşında, Nereli Biyografi.co

Şakir Zümre (Zümrezade Ahmet Şakir) ✔️ Kimdir, Boyu, Kaç Yaşında, Nereli Biyografi.co

Şakir Zümre kimdir, kaç yaşındadır, aslen nerelidir, ne mezunu, mesleği nedir, fabrikası ne zaman kuruldu, fabrikasını kim kapattı, fabrikası neden kapandı, evli mi, eşi kimdir, çocuğu var mı, kaç çocuğu var gibi soruların cevabını bu biyografi sayfasında bulabileceksiniz. İşte Şakir Zümre hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar;

Doğum Tarihi: 1885 Doğum Yeri: Varna/Bulgaristan
Eğitim: Cenevre Üniversitesi Burç: 
Meslek: Sanayici WikiPedi
Şakir Zümre Bilgi Tablosu

Arama motorlarında Şakir Zümre’nin hayatı hakkında aratılan kimdir, aslen nereli, kaç yaşında, ne mezunu, fabrikası ne zaman kuruldu, fabrikasını kim kapattı, fabrikası neden kapandı, evli mi, eşi kimdir, kaç evlilik yaptı, çocuğu var mı, kaç çocuğu var gibi soruların cevabına bu biyografi sayfasında yer verdik.

Şakir Zümre

Şakir Zümre Kimdir, Nerede ve Ne Zaman Doğdu?

Cumhuriyet döneminin ilk sanayicilerinden biri olan Şakir Zümre’nin hayatı merak konusu olmuş bununla birlikte arama motorlarında hakkında çeşitli konularda araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Cumhuriyet döneminin ilk sanayicilerinden biri olan Şakir Zümra ya da asıl adıyla Zümrezade Ahmet Şakir 1885 yılında Bulgaristan’ın Varna şehrinde bir Türk ailede dünyaya gelmiştir. Şakir Zümre’nin babası Ahmet Bey, annesi Hesna Hanım’dır.

Şakir Zümre Eğitimi?

Varna İlkokulu ve Varna Ortaokulu’ndan mezun olan Şakir Zümre, lise eğitimini 1905 İsviçre’de Cenevre Lisesi’nde tamamlamıştır. Şakir Zümre, 1908 yılında İsviçre’de Cenevre Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Şakir Zümre Fabrikası Ne Zaman Açıldı ve Silah Fabrikası Neden Kapatıldı?

Mezun olduktan sonra Varna’ya dönerek bir süre avukatlık yaptıktan sonra bir süre de ticaretle uğraşan Şakir Zümre, I. Dünya Savaşı sırasında siyasete atılarak Varna Türk milletvekili olarak 17 Türk temsilci arasında Bulgar Parlamentosu’na katılmıştır.

Zümre, aynı dönemlerde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Türk Askeri Ataşeliği görevinde bulunan Mustafa Kemal ile tanışmış ve yakın arkadaşlık kurmuştur.

İstiklal Savaşı’na destek vermek amacıyla yurt dışından Anadolu topraklarına silah ve cephane gönderen Zümre, bunun yanı sıra Türkiye’ye teknisyen bulunmasında da öncülük etmiştir. Milli mücadele sıralarında göstermiş olduğu bu hizmetlerden dolayı beyaz şeritli İstiklal Madalyası sahibi olmuştur.

Zümre, savaştan sonra Türkiye’ye dönerek Atatürk’ün de onayıyla birlikte Türkiye’nin savunma sanayisinin ilk özel sektör fabrikasının kuruculuğunu üstlenmiştir. Türk Hava Kuvvetleri’nin ve Türk Kara Kuvvetleri’nin kullandığı ilk silahları, cephaneleri ve denizaltı su bombaları Şakir Zümre Fabrikası’nda üretilmiştir.

Hatta 100 kg, 300 kg, 500 kg, ve 1000 kg’lık uçak bombaları bu fabrikada seri olarak üretime başlamıştır. Şakir Zümre Fabrikası, sadece yurt içine hizmet vermeyerek 1937 yılında yurt dışına da silah ve cephane tedariğinde bulunmuştur.

II. Dünya Savaşı sonrasında ABD’nin silah yardımı yapmasıyla birlikte Şakir Zümre Fabrikaları silah ve cephane üretiminden çekilerek Şakir Zümre adıyla soba üretimine başlamıştır.

Kuzine sobası meşhur olan bu fabrika Şakir Zümre’nin ölümünden sonra faaliyetini 4 yıl daha sürdürebilmiş 1970 yılında kapanmıştır. Ayrıca Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak, Şakir Zümre’nin ya da asıl adıyla Zümrezade Ahmet Şakir’in teyzesinin oğludur.

Şakir Zümre Kaç Evlilik Yaptı ve Kaç Çocuğu Vardı?

Şakir Zümre’nin hayatının yanı sıra özel hayatı da merak konusu olmuştur. Bununla birlikte arama motorlarında evli mi, eşi kim, kaç evlilik yaptı, kaç çocuğu var gibi soruların cevapları araştırılmıştır. 1912 yılında Varna’da Zeliha Hanım ile evlenen Şakir Zümre’nin bu evliliğinden 1913 yılında Remziye adında bir kızı olmuştur.

Şakir Zümre’nin ilk eşi Zeliha Hanım 1947 yılında vefat etmiştir. Şakir Zümre, ikinci evliliğini Hatice Ataca Zümre ile gerçekleştirmiştir. Şakir Zümre’nin ikinci eşi Hatice Ataca Hanım’dan çocuğunun olup olmadığı bilinmemektedir. Şakir Zümre’nin Ahmet Hüsnü Humbaracıbaşı adında bir torunu vardır.

Şakir Zümre Ne Zaman, Nerede Öldü ve Mezarı Nerededir?

Elbette Şakir Zümre hakkında merak edilen konular bu kadarla sınırlı kalmamış, ölümüyle ilgili ne zaman öldü ve nerede öldü gibi konularda oldukça merak edilmiştir.

Milli mücadeleye silah ve cephane alanında büyük destekler veren Şakir Zümre, 16 Haziran 1966 tarihinde 81 yaşında İstanbul’da ölmüştür. Savunma sanayi öncüsü Zümrezade Ahmet Şakir’in mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Bu biyografide Şakir Zümre hakkında sahip olduğumuz bilgilere yer verdik. Bilgilerde herhangi bir yanlışlık tespit ettiyseniz hemen aşağıdaki yorum alanını kullanarak bu yanlışlığı düzeltmemize yardımcı olabilirsiniz.

Kaynaklar: Kaynak1

18 Beğen