Niyazi Kahveci kimdir – Biyografi.net.tr

Niyazi Kahveci kimdir – Biyografi.net.tr

Niyazi Kahveci kimdir – Biyografi.net.tr

Niyazi Kahveci kimdir, Prof. Dr. Niyazi Kahveci, 2012 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi iken Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcılığı’na atandı.

Niyazi Kahveci, 1956 yılında Trabzon, Köprübaşı, Beşköy Yılmazlar Mahallesinde doğmuştur. Babası da uzun yıllar din görevlisi olarak hizmet vermiştir. Oda küçük yaşlardan itibaren din eğitimi almıştır. Adnan Kahveci amcaoğlu’dur. İstanbul Beşiktaş’ta büyüdü. İlk ve orta öğretimini Beşiktaş Büyük Esma Sultan İlkokulu ve Fatih İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamlayan Kahveci, Haseki Eğitim Merkezi’nde ihtisasını yaptı. İngiltere Manchester Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde Sosyal Bilimler eğitimi alan Kahveci, master ile doktorasını da aynı fakültede yaptı.

Bürokratik görevlerde de bulunan Prof. Dr. Niyazi Kahveci, Türkiye Cumhuriyeti Londra Büyükelçiliği’nde 1. derece diplomatik görevde bulundu.

Niyazi Kahveci’nin, çok sayıda Türkçe ve İngilizce makaleleri ve kitapları vardır. Kur-an’ı Kerim’i Arapça’dan İngilizceye çevirmiştir.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi‘nde de akademik ve idari görevlerde bulunan Prof. Dr. Niyazi Kahveci, 2012 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi iken Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcılığı’na atandı.

Meslek hayatı boyunca verdiği dersler: İnsan ve Toplum Bilimleri, Milletlerarası İlişkiler, Felsefe, Sağlık Sosyolojisi, Ekonomi, Eğitim Felsefesi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Sosyoloji, Siyâset Bilimi, Siyâsî Düşünceler Târihi, Milletlerarası Politikada Din, Toplumsal Yapılar ve Târihî Dönüşümler, Din Sosyolojisi, Ahlak Sosyolojisi, Gençlik Sosyolojisi, Bilgi Sosyolojisi.

Bugüne kadar Milli ve Milletlerarası, Türkçe, İngilizce tebliği ve ilmi makaleleri kitap halinde yayınlanmıştır. Bunlardan bazıları;
İslam Siyaset Düşüncesi, Çağımız ve Türkiye & Düşün ve Bilim Alanları, İniş Sırası ile Kur’an-ı Kerim Tercümesi, Tevrat’ta Sosyal Düşünce, Tevrat’ta Siyasal Düşünce, İniş Sırası ve Sebepleri ile Kur’an-ı Kerim Tercümesi, İslam Siyaset Düşüncesi, İnsan Hakları ve İslam, Demokrasi ve İslam, Al-Qur’an Al-Karim Kur’an-ı Kerim’in İngilizce Meali, Mutezile ile Şi’a Arasında Siyasal Tartışma ve English Translation of al-Qur’an al Karim in Chronological Order..

Herkesin sattığı ve herkesin satın aldığı ama hiç kimsenin kullanmadığı tek şey var günümüzde; o da dindir.” Prof. Dr. Niyazi Kahveci.

2008 yılında Anavatan Partisine girdi ve 29 Mart 2009 tarihinde yapılan seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye başkanlığı için Anavatan partisinden aday oldu.

Prof. Dr. Niyazi Kahveci, 2012 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi iken Adıyaman Üniversitesi Rektör Yardımcılığı’na atandı.

Kitapları :
2018 – Çağımız ve Türkiye
2017 – İniş Sırası ve Sebepleri ile Kur’an-ı Kerim Tercümesi
2012 – English Translation of al- Qur’ân al-Karîm in Chronological Order
2012 – İslam Siyaset Düşüncesi
2012 – Tevrat’ta Siyasal Düşünce
2011 – Tevrat’ta Sosyal Düşünce
2006 – Mutezile ile Şi’a Arasında Siyasal Tartışma
1995 – İnsan Hakları ve İslam
1994 – Demokrasi ve İslam
1993 – The Basic of Islam.

Kaynaklar: Kaynak1

21 Beğen