Ahmet Kürşad Dosdoğru Kimdir?

Ahmet Kürşad Dosdoğru Kimdir?

Ahmet Kürşad Dosdoğru Kimdir?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Muhammed Cahit Şirin görevden alındı. Tatlı’nın yerine başkan yardımcısı Ahmet Kürşad Dosdoğru vekaleten atandı. Bu gelişmenin akabinde, Ahmet Kürşad Dosdoğru kimdir?, sorusu sorulmaya başlandı.

Ahmet Kürşad Dosdoğru Kimdir?

Ahmet Kürşad Dosdoğru 1978 yılında Yozgat’ta doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Kısmında lisans eğitimini alan Ahmet Kürşad Dosdoğru, mezuniyetinin akabinde 2004 yılında TÜİK Van Bölge Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı.

Ahmet Kürşad Dosdoğru

2009 yılında Merkez teşkilat bünyesindeki Ulusal Hesaplar Daire Başkanlığı’nda uzmanlığını aldıktan sonra 2012 yılı itibariyle Yıllık Hesaplar Grup Sorumluluğu görevine getirilen Ahmet Kürşad Dosdoğru, 2017 yılında Başkan Yardımcılığına atandı. 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren TÜİK Başkanlığı görevine vekâleten getirildi.

İyi derecede İngilizce bilen Ahmet Kürşad Dosdoğru evli ve iki çocuk babası.

Ahmet Kürşad Dosdoğru Biyografisi

1978 yılında Yozgat’ta doğan Ahmet Kürşad Dosdoğru, 2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Kısmından mezun oldu. Bir yıl TÜİK Van Bölge Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı.

2009 yılında Merkez teşkilatımız bünyesindeki Ulusal Hesaplar Daire Başkanlığında uzmanlığını aldıktan sonra 2012 yılı itibariyle Yıllık Hesaplar Grup Sorumluluğu görevine getirilen Ahmet Kürşad Dosdoğru; 2017 yılında Başkan Yardımcılığına atandı.

Daha önceki başkan da vekaleten atanmıştıÖnceki başkan Muhammed Cahit Şirin de kurumun başkanlığına vekaleten atanmıştı. Şirin Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığına 22 Mayıs 2020 tarihinde getirilmişti.

Ahmet Kürşad Dosdoğru

TÜİK Başkanı Değişti

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı’nda görev değişimi yaşandı. TÜİK’ten yapılan açıklamada “Türkiye İstatistik Kurumu’nun Başkanlığına Sayın Muhammed Cahit Şirin‘in yerine Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Sayın Ahmet Kürşad Dosdoğru vekaleten atanmıştır” denildi.

34 Beğen