Zeynep Tosun Kimdir?

Zeynep Tosun Kimdir?

Zeynep Tosun kimdir? Zeynep Tosun, 1981 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası mimar Çetin Tosun, annesi moda tasarımcısı Günseli Coşkuner’dir. Beyazperde oyuncusu Filiz Akın teyzesidir. İstanbul’da Sainte Pulchérie Lisesinde 5 yıl ortaokul ve liseyi Fransızca okuyup sonra Saint Benoit Lisesi’nden mezun olmuştur.

Üniversitede İşletme bölümünde okuyup mezun olmasının ardından bu işin ona bakılırsa olmadığını karar verdi ve İtalya’ya moda okumaya gitti. Milano’daki prestijli, Istituto di Marangoni’de bir sene Moda Tasarımı okudu. 1 sene de master yaptı. Yaz kursları da aldığı aynı okulda okurken 2005 senesinde yazın Türkiye’de Derishow’da staj yaptı ve İtalya’da bir senelik moda tasarım kursundan sonrasında aynı okulda master programına kabul edildi. Bu program boyunca illustrasyon, dijital moda, kalıp ve moda zamanı dersleri aldı.

Zeynep Tosun, mezun olduktan sonra ilk defilesini, Temmuz 2006’da Londra’da yapar yapmaz Alberta Ferretti’den iş teklifi aldı ve Rimini’ye yerleşti. Alberta Ferretti ve Dice Kayek’in de bulunmuş olduğu ünlü tasarım evleri için tasarım ekibinin bir parçası olarak çalıştı ve bu da haute couture becerilerini geliştirdi. 2007 senesinde Türkiye’ye döndü.

Zeynep Tosun 2007 senesinde, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçi Birlikleri (İTKİB)’in genç tasarımcılar yarışmasında üçüncü oldu. Peşinden Esin Maraşlıoğlu’nun designloft isminde projesinde vazife aldı. Bunlara ek olarak mahalli bazı markalara danışmanlık yaptı. Design Loft projesinin tamamlanmasının arkasından kısa bir dehemmiyet Dice Kayek markasının yaratıcısı ve tasarımcısı olan Ece Ege’nin tasarım asistanlığını yaptı.

2008 yılı Ekim ayında kendi markasını kurdu ve Londra Moda Haftasında gösterilen porter koleksiyonlarına ek olarak özel üretilen haute couture üzerine yoğunlaşıyor. Kişiye özel haute couture koleksiyonumun dışında, bir de pret-a-porter koleksiyonu çıkarıyor. Marka, İstanbul’daki Gizia Kapısı Nişantaşı’nda ve ek olarak showroomunda ve lüks mağazalardaki reyonlarda satılmaktadır. Önceki koleksiyonlar, yalnız dünya genelinde anahtar moda yayınlarında yer almakla kalmayıp, Lady Gaga’nın da aralarında olduğu sanatçılar ve stil simgeleri tarafınca giyildi ve desteklendi.

Zeynep Tosun Türkiye’deki ilk defilesini 2009 yılında gercekleştirilmiş ve 2011 senesinde Londra Moda Haftası’nda 8 sürem 4 yıl koleksiyonlarını İngiliz moda sektörüne tanıtmıştır. Buradaki defilelerin sonucunda dünya starlarının dikkatini çekmiş ve Lady Gaga, Nicole Scherzinger, Kate Hudson şeklinde bir çok isim Zeynep Tosun koleksiyonundan tasarımlar giymiştir. Zeynep Tosun’un koleksiyonları bununla beraber İngiliz Vogue, Hindistan Vogue, İngiliz I-D, Vogue Italia, Elle Italia gibi birçok avrupa yayınlarının moda çekimlerinde kullanılmıştır.

Zeynep Tosun bunun yani sıra kendi markasının dışında tekstil ve farklı sektörlerin önde gelen markaları ile işbirliği yaparak kurumsal danışmanlık hizmeti vermiştir. Koton, İpekyol, YKM ile giyim koleksiyonları, Beymen, Mor Cati, Lucky Culture ve Bomonti bira ile ozel projeler yapmış ve Beefeater Cin, Brown, Barbie, Avon, Samsung, Coca-Cola ve Magnum gibi bir çok global marka ortaklaşa iş gerçekleştirmiştir.

Bugüne dek Zeynep Tosun’un koleksiyonları Beymen, Gizia Gate, Harvey Nichols, Midnight Express ve Bilstore mağazalarının yanı sıra yurt dışında da 25 Park, Moda Operandi, İntermix, Wolf&Badger, Sketch, Domenico Dolce ve Stefano Gabbana çiftinin kurduğu Dolce&Gabbana Concept Store, şeklinde noktalarda satılmıştır.

Zeynep Tosun’un, Bodrum Gölköy’de yazlık evi vardır.

Zeynep Tosun‘un Instagram‘da 240 bin, Twitter‘da 66 bin, Facebook‘ta 10 bin takipçisi var.

Kaynaklar: Kaynak1

11 Beğen