Mehmet Şahin DUMAN kimdir?, Mehmet Şahin DUMAN Biyografisi

Mehmet Şahin DUMAN kimdir?, Mehmet Şahin DUMAN Biyografisi

Mehmet Şahin DUMAN kimdir?, Mehmet Şahin DUMAN Biyografisi

Mehmet Şahin DUMAN kimdir?, siz değerli okurlarımız için bu yazımızda Yüksek Makine Mühendisi olan aynı zamanda Araştırmacı-Yazar olarak ta bilinen Mehmet Şahin DUMAN hakkında bilgi vermek istedik. Mehmet Şahin DUMAN memleketi nere?, Mehmet Şahin DUMAN kaç yaşında?  gibi sorularınızı da ayrıca yanıtlamış olalım..

Mehmet Şahin DUMAN Biyografi

Mehmet Sahin Duman kimdirMehmet Şahin DUMAN kimdir?, 1970 yılında Elazığ’da dünyaya gelmiştir. Araştırmacı-Yazar olarak da bilinen Duman, Yüksek lisansını Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde tamamlamıştır. Mehmet Şahin DUMAN evli ve üç çocuk babasıdır.

Araştırmacı yazar olarak, Filistin (Kudüs), Almanya, Hollanda, İspanya, Belçika, Fransa, Suriye ve Suudi Arabistan gibi yerlere tarih, sosyal, inanç, kültürel ve şehircilik amaçlı geziler yaptı.

BELEDİYECİLİK DENEYİMİ

1995-2019 tarihleri arasında Elazığ Belediyesinde; Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürü, İktisat Müdürü, Satın Alma Müdürü, Yapı Kontrol Müdürü, Ulaşım Hizmetleri Müdürü, İhale Komisyon Üyesi/Başkanı ve Belediye Başkan Danışmanı görevlerinde bulundu.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI DENEYİMİ

2005-2007 yılları arasında Memur-Sen’e bağlı Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Elazığ İl Başkanı,

2012-2014 Yılları arasında Teknik Elemanlar Derneği (TEK-DER) Elazığ Şube Başkan Yardımcısı,

2001-2003 yılları arasında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elazığ Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi,

2011-2013 yılları arasında İlim ve Hayra Hizmet Vakfı’nın Genel Sekreteri ve 2013-2015 yılları arasında İlim ve Hayra Hizmet Vakfı Genel Başkanı olarak görev yaptı.

İlim ve Hayra Hizmet Vakfı Genel Başkanı olduğu dönem içerisinde Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları bünyesinde oluşturulan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (STK Platformu) çalışma gurubu üyeliğine iki yıl üst üste seçildi. Elazığ STK Platformu ve vakıf bünyesinde düzenlenen birçok sosyal ve kültürel etkinliğin içerisinde yer aldı.

SİYASET DENEYİMİ

22 Temmuz 2007 Genel seçimleri akabinde, TBMM bünyesinde iki yıl Elazığ Eski Belediye Başkanı 23. Dönem Elazığ Milletvekili Sayın Hamza Yanılmaz’ın danışmanlığını (Milletvekili Danışmanı) yaptı.  Bu görev süresi içerisinde Sayın Yanılmaz’ın AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı olmasıyla birlikte AK Parti Genel Merkez yerel yönetimlerde danışman olarak görev yaptı.

Mehmet Sahin Duman biyografi

2011 yılı genel seçimlerinde AK Parti Elazığ Milletvekili Aday Adayı ve 2014 yerel seçimlerinde Elazığ Belediye Başkan Aday Adayı oldu.

2019 yılında Elazığ Belediye Başkanı Sayın Mücahit Yanılmaz’ın danışmanlığını (Belediye Başkan Danışmanı) yaptı.

ARAŞTIRMACI – YAZARLIK (ESERLERİ)

Araştırmacı-Yazar olarak kaleme aldığı beş eseri bulunmaktadır. Bunlar;

İstiklal Harbinde Türk’ün Kürt’ü; Tarihsel sürecin “Ekrâd-ı Türkmanan (Türkmen Ekrâdı)” olarak nitelendirdiği topluluklardan birinin içerisinden çıkmış bir kahramanın İstiklal savaşında verdiği mücadeleyi belgelere dayandırarak anlatan “İstiklal Harbinde Türk’ün Kürt’ü” isimli araştırma kitabının,

Baldıran Zehri; Ülkemizin son yarım asrına damga vuran terör olaylarının sebep ve sonuçlarıyla tüm ülkeyi nasıl etkilediğini, vicdanları nasıl derinden yaralayıp duyguları hercümerç ettiğini ve ayrıca siyasi, ekonomik, sosyolojik ve psikolojik olarak Türkiye’ye nasıl ağır bedeller ödettiğini, yaşanmış öykülerden esinlenerek kurgulanmış hikâyelerle anlatan, Bilgeoğuz Yayınları tarafından bastırılmış “Baldıran Zehri” isimli roman kitabının,

Belgelerle Tarihte İzoli, İzollular ve İzoli Aşireti; Anadolu’nun tarihi en eski topluluklarından biri olan İzoli Aşiretinin coğrafi, sosyal ve kültürel tarihi hafızasının bilinmeyenlerini gün yüzüne çıkaran, milli kültür ve tarihimize bir katkı sunan, Bilgeoğuz Yayınları tarafından bastırılmış “Belgelerle Tarihte İzoli, İzollular ve İzoli Aşireti” isimli araştırma inceleme kitabının,

Aydınlıkta Karanlığı Yaşamak; İnsanın, doğru ile yanlış ve faydalı ile faydasız anlayışının şekillenmesinde yetiştiği kültür ve medeniyet motivasyonunun önemli rol oynadığını ve bu kültür ve medeniyetin de akıl, zekâ ve mantık kabiliyetiyle geliştirilen olayları kavrama, düşünme, çözme, sonuç çıkarma ve algılama yeteneğinin etkisiyle şekillendiğini anlatan, Bilgeoğuz Yayınları tarafından bastırılmış “Aydınlıkta Karanlığı Yaşamak” isimli roman kitabının,

Ortadoğu’da İnsanlık; Ortadoğu coğrafyasında küresel güçlerin stratejik denkleminde insan hakları, demokrasi, özgürlük ve çağdaşlık gibi söylemlerle etnik, mezhepsel ve kültürel zenginliğin nasıl ayrılıkçı, ideolojik siyasi birer kimlik haline getirildiğini, vicdanı paslanmış, zihni çoraklaşmış yapıların akıttığı kan ve gözyaşının nasıl kin, nefret ve korkuya dönüştüğünü ve bunun neticesinde çaresizlik, tükenmişlik ve güvensizlikle göçe mecbur bırakılan bölge insanının yaşadıklarını yaşanmış öykülerden esinlenerek kurgulanmış hikâyelerle anlatan, Bilgeoğuz Yayınları tarafından bastırılmış “Ortadoğu’da İnsanlık” isimli roman kitabının yazarıdır.

İLGİ ALANLARI – AKTİVİTE

Araştırma, Yazarlık, Spor ve Doğa’dır..

Kaynaklar: Kaynak1

17 Beğen