Hikmet Çetin ✔️ Kimdir, Boyu, Kaç Yaşında, Nereli Biyografi.co

Hikmet Çetin ✔️ Kimdir, Boyu, Kaç Yaşında, Nereli Biyografi.co

Hikmet Çetin ✔️ Kimdir, Boyu, Kaç Yaşında, Nereli Biyografi.co

Hikmet Çetin kimdir, kaç yaşındadır, aslen nerelidir, ne mezunu, mesleği nedir, hangi partiden, hangi ilin milletvekili, evli mi, eşi kimdir, çocuğu var mı, kaç çocuğu var gibi soruların cevabını bu biyografi sayfasında bulabileceksiniz. İşte Hikmet Çetin hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar;

Doğum Tarihi: 10 Ağustos 1937 Doğum Yeri: Diyarbakır
Eğitim: Ankara Üniversitesi Burç: Aslan
Meslek: Siyasetçi WikiPedi
Hikmet Çetin Bilgi Tablosu

Arama motorlarında Hikmet Çetin’in hayatı hakkında aratılan kimdir, aslen nereli, kaç yaşında, ne mezunu, ne iş yapar, hangi partiden, hangi ilin milletvekili, evli mi, eşi kimdir, çocuğu var mı, kaç çocuğu var gibi soruların cevabına bu biyografi sayfasında yer verdik.

Hikmet Çetin

Hikmet Çetin Kimdir, Aslen Nereli ve Kaç Doğumlu?

CHP’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle Ankara Anıtpark’ta düzenlenen etkinlikte konuşan CHP eski Genel Başkanı Hikmet Çetin’in hayatı merak konusu olmuştur.

Siyasetçi ve Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı Hikmet Çetin, 10 Ağustos 1937 tarihinde Diyarbakır’ın Lise ilçesinde doğmuştur. Aslen nereli olduğu da oldukça merak edilen Hikmet Çetin’in aslen Diyarbakırlı olduğu bilinmektedir.

Hikmet Çetin Kaç Yaşında?

Hikmet Çetin’in aslen nereli olduğu, nerede doğduğu ve ne zaman doğduğu kadar kaç yaşında olduğu da merak konusu olmuştur. 1937 yılının 10 Ağustos günü Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Kürt bir ailede dünyaya gelen Hikmet Çetin 86 yaşındadır.

Hikmet Çetin Eğitimi

Hikmet Çetin hakkında araştırılan konular elbette bu kadarla sınırlı kalmamış ve eğitimiyle ilgili ne mezunu, hangi okul mezunu ya da hangi üniversite mezunu olduğu da oldukça fazla araştırılmıştır. 86 yaşındaki Hikmet Çetin Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden mezun olmuştur.

Hikmet Çetin Ne İş Yapar, Hangi Partili ve Hangi Görevlerde Bulundu?

Üniversiteden mezun olduktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde uzman yardımcısı olarak iş hayatına atılan Hikmet Çetin, daha sonra DPT’de İktisadi Planlama Dairesi Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Hikmet Çetin, bir dönem de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde yarı zamanlı hocalık yapmıştır. Diğer yandan siyasetle ilgilenen Çetin, 1977 genel seçimlerinde CHP’den İstanbul milletvekili seçilmiştir.

Hikmet Çetin, 1978 ile 1979 yılları arasında devlet bakanı ve başbakan yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 1987 genel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti’sinden Diyarbakır milletvekili olarak tekrar TBMM’ye giren Hikmet Çetin, bu partide grup başkanvekilliğinin yanı sıra genel sekreterlik görevini yürütmüştür.

Çetin, 1991 yılında Gaziantep milletvekili seçilmiş ve aynı dönemlerde Süleyman Demirel tarafından kurulan DYP-SHP koalisyon hükûmetinde dışişleri bakanı olarak atanmıştır. Hikmet Çetin bu görevini 1994 yılının 27 Temmuz gününe kadar yürütmüştür sonrasında istifa etmiştir.

1995 yılının Şubat ayında CHP ile SHP’nin birleştiği kurultayda CHP genel başkanı seçilen Çetin, bu görevi aynı yılın Eylül ayına kadar sürdürmüştür. Ayrıca 1997 ile 1999 yılları arasında TBMM başkanlık görevinde bulunan Hikmet Çetin, ilerleyen dönemlerde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in dış politika alanında başdanışmanlığını yapmıştır.

2004 ile 2006 yılları arasında NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi olarak görev almıştır. Hikmet Çetin, diğer yandan Okan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Danışma Kurulu üyesi olarak görev almaktadır.

Hikmet Çetin Evli Mi, Eşi Kim ve Kaç Çocuğu Var?

CHP eski Genel Başkanı Hikmet Çetin’in hangi partili olduğunun, hangi ilden milletvekili seçildiğinin, kaç yaşında olduğunun, aslen nereli olduğunun ve ne iş yaptığının yanı sıra özel hayatı da merak konusu olmuştur.

Bunun üzerine arama motorlarında evli mi, eşi kim, çocuğu var mı, kaç çocuğu var gibi soruların cevapları araştırılmıştır. İnci Çetin ile evli olan 86 yaşındaki Hikmet Çetin’in iki çocuğu vardır.

Bu biyografide Hikmet Çetin hakkında sahip olduğumuz bilgilere yer verdik. Bilgilerde herhangi bir yanlışlık tespit ettiyseniz hemen aşağıdaki yorum alanını kullanarak bu yanlışlığı düzeltmemize yardımcı olabilirsiniz.

Kaynaklar: Kaynak1

16 Beğen