Aslızen Kimdir?

Aslızen Kimdir?

Aslızen kimdir? Aslızen, 1977 senesinde İstanbul, Kanlıca’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Aslızen Yentur’dur. Aannesi ile babası boşanmış olduğundan babaannesinin yanında büyümüştür. Kandilli Kız Lisesi’nin ortaokul kısmında okurken, okulu şarkıcı olma hayali ile terk etti. 17 yaşlarında iken annesini bulmak ve şarkıcı olmak için evden firar etmiştır. İki yaz sokaklarda yaşamıştır.

Aslızen çocukluğunda sokak çocuğu olarak zor bir hayat geçirmiş. Yaz günlerini Bebek parkında yatıp kalkarak geçirir, kış günleri ise gizli saklı otellere girip, asansör boşluklarında, kapı arkalarında falan uyuyormuş. Sonrasında tesadüfen ona çok babalık yapan, çok yardımcı olan hatta evini açan reklâm ve TV piyasasında olan Nahit Altıparmak ile tanıştı. Derken çalışmaya başladı. İlk olarak Rumelihisarı’nda bir barda çalıştı. Hem barda çalışıyor bununla birlikte arada bir şarkı söylüyordu. Herkes gittikten sonrada orada uyuyordu. Aynı yerde karnını da doyuruyordu. İlk parasını orada kazanmaya başladı. Sonra Eylül Bar’ın sahibesi Ayten Hanım, 15 senedir manevi annesi olarak görür. Ona hep sahip çıkmış, elinden tutmuştu. Onun yanında da çalıştı ve kazanmış olduğu parayla kendisine bir odalı ev tuttu. Öyle, öyle bugünlere kadar geldi.

Yedi yaşında Arif Sağ ile ilk halk konserine çıktı. Sonrasında Sezen Aksu‘yu keşfedince o tarzdan caydı.

Önceleri, Meral Okay yardımıyla 14 tane dizi filmde oynadı, bir firmanın reklâm yüzü oldu, bir sinema filminde oynadı. Buralardan kazandığı para ile evine stüdyo kurdu, bir aranjör arkadaşıyla stüdyoya kapanıp, şarkı oluşturmaya başladı. Bu dönem içinde, çevresini kullanarak, bestelerini ünlü isimlere verdi. Derken ilk şarkısını İzel Çeliköz seslendirdi. Sonrasında arkası geldi.

Aslızen, Sezen Aksu, Emel Müftüoğlu benzer biçimde birçok ünlünün vokalistliğini yaptı.

Şimdiye kadar bir çok ünlüye bestelerini veren Aslızen, profesyonel sanat hayatına 2000 yılında 23 yaşında iken başlamıştır. Nota bilmeyen Aslızen’in bir ekibi var, bir de stüdyo kurmuş olup, onlar şarkılarını notaya dökmektedir.

Aslızen Yentur, Ferhat Göçer‘in “cennet”, Fatih Ürek‘in söylemiş olduği “Hadi, Hadi” şarkılarıyla ünlendi ama İzel Çeliköz‘ün “Sayın Herşeyi Bilen”, Hakan Peker‘in “Gel Otur Şöyle”, Rober Hatemo‘nun “Yan Bahçe”, Demet Akalın‘ın “yazgı ve İhanet”, Pınar Aylin‘in “Aşk Kılıcı”, Tuğba Özerk‘in “Maşallah Kahpe Dünya”, söz yazarı veya bestecisi olduğu şarkılardan bir tek birkaçıdır.

Bugüne kadar, Ferhat Göçer, Fatih Ürek, Demet Akalın, İbrahim Tatlıses, İzel Çeliköz, Hakan Peker, Rober Hatemo, Tuğba Özerk, Yıldız Kaplan, Pınar Aylin, Şebnem Bal, Hilal Cebeci, Esra Balamir, Gizem Özdilli, Yeşim Erçetin gibi şarkıcılara şarkılarını vermiştir.

2008 senesinde ilk albümü ‘Şerefe’ piyasaya çıktı. Aslızen, 2012 senesinde dört yıllık bir aradan sonrasında ikinci stüdyo albümü ‘Işık’ ile dinleyicileriyle yine buluştu.

Aslızen, 9 Şubat 2009 tarihinde o zaman Denizlispor’un kalecisi Okan Karabulut ile evlendi. Mayra Esma Karabulut isminde bir kız çocuğu vardır. Ailesi ile beraber İzmir Karşıyaka’da yaşayan Aslızen, 16 Ağustos 2015 tarihinde İzmir’de eşinden boşandı.

2016 yılında 1 Ocak akşamı TV 8 ekranlarında başlayan İşte Benim Stilim Ünlüler yarışmasına katıldı. Gene Öykü Serter‘in sunuculuğunu yaptığı yarışmada jüri koltuğunda ise İvana Sert, Hakan Akkaya, Neslihan Yargıcı ve Uğurkan Erez vardı.. Yarışmacılar ise Aslızen, Berna Öztürk, Elif Ece Uzun, Esra Balamir, Esra Sönmezer, Gizem Özdilli, Hatice Çarpar, İnci Pars, Neslihan Önder, Nil Karataş, Pelin Suade, Sevil Uyar, Simge Tertemiz, Tuğçe Özbudak, Yasemin Öztürk, Yeşim Erçetin di.

Aslızen 2023 yılında Mehmet Kaan Çelik ile evlendi.

Aslızen 1.67 metre boyunda, 58 kilodur.

Aslızen‘in Instagram‘da 185 bin, Twitter‘da 12 bin, Facebook‘ta 3 bin takipçisi var.

Kaynaklar: Kaynak1

18 Beğen