Ahmet Şahap Ünlü ✔️ Kimdir, Boyu, Kaç Yaşında, Nereli Biyografi.co

Ahmet Şahap Ünlü ✔️ Kimdir, Boyu, Kaç Yaşında, Nereli Biyografi.co

Ahmet Şahap Ünlü ✔️ Kimdir, Boyu, Kaç Yaşında, Nereli Biyografi.co

Ahmet Şahap Ünlü kimdir, kaç yaşındadır, aslen nerelidir, ne mezunu, mesleği nedir, evli mi, eşi kimdir, çocuğu var mı, kaç çocuğu var gibi soruların cevabını bu biyografi sayfasında bulabileceksiniz. İşte Ahmet Şahap Ünlü hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar;

Doğum Tarihi: 2 Ocak 1944 Doğum Yeri: Gaziantep
Eğitim: Ankara Üniversitesi Burç: Oğlak
Meslek: Ziraat Yüksek Mühendisi Web Site
Ahmet Şahap Ünlü Bilgi Tablosu

Arama motorlarında Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun hayatı hakkında aratılan kimdir, aslen nereli, kaç yaşında, ne mezunu, ne iş yapar, evli mi, eşi kimdir, çocuğu var mı, kaç çocuğu var gibi soruların cevabına bu biyografi sayfasında yer verdik.

Ahmet Şahap Ünlü

Ahmet Şahap Ünlü Kimdir, Ne Zaman ve Nerede Doğmuştur?

Ahmet Şahap Ünlü, 1944 yılında Gaziantep’in İslahiye İlçesi Melikanlı Köyü’nde doğmuştur. Annesi Güllü Höyük Köyü’nden Belikanlı Aşiret reisi Şeyh Mehmet Ağanın kızı Ayşe Köse, babası Melikanlı Köyü’nden Delikanlı Aşiret Reisi DP ilk milletvekillerinden Selahattin Ünlü ’dür.

Adalet Partisi kurucularından ve AP’nin ilk milletvekillerinden Süleyman Ünlü’ nün yeğeni olan Ahmet Şahap Ünlü 1950 yılında babasının Demokrat Parti’den Gaziantep milletvekili seçilmesi nedeniyle ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da “TED” Koleji’nde tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini ise Almanya’nın “Friedrich Wilhelm” Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nde tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi olmuştur.

Ahmet Şahap Ünlü Çalışma Hayatı

Çalışma hayatına Güneydoğu Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Dış Ülkeler Temsilciliği ile başlayan Ünlü, 1975-1982 yılları arasında Melikanlı Köyü’nde çiftçilik yapmış ve daha sonra Ankara’da uluslar arası lojistik hizmetleri veren Mirbey Şirketi’nde Genel Müdür olarak mesleki faaliyetini sürdürmüştür.

1983-1994 yılları arasında ülkemizin önde gelen denizcilik ve dış ticaret şirketlerinden “Zihni Şirketler Gurubu’na ait şirketlerde Genel Müdürlük, daha sonra gurubun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Ahmet Şahap Ünlü, 1994 yılından bu yana gemi inşaa-bakım, onarım ve dış ticaretle uğraşan kendi şirketini yönetmektedir.

Ahmet Şahap ÜNLÜ, başta birçok Türk siyaset adamı olmak üzere, birçok yabancı devlet başkanı ve siyasetçisiyle yakın dostlukları bulunan ender kişilerden biridir.

Ahmet Şahap Ünlü yurt içinde ve dışında, yazılı ve görsel basında lojistik ve dış ticaret konularında raporlar yayımlamış, çeşitli televizyon kanallarının bu konulardaki açık oturum programlarında konuşmacı olarak bulunmuş, yurtdışında ülkemizin birçok ikili ekonomik ilişkilerle ilgili müzakere ve anlaşmalarına katılan resmi heyetlerde görev almış ve ülkemiz adına anlaşmalara imza atmıştır. Bugün Türkiye’nin Rusya ve Türk Cumhuriyet’leri ile yaptığı ticaretin işlemesinde en büyük etken olan “Sarp Sınır Kapısı’nın açılmasında Ahmet Şahap Ünlü’ nün verdiği kişisel hizmetler unutulamaz.

Ahmet Şahap Ünlü

80’li yıllarda İran – Irak savaşıyla Ortadoğu’da başlayan yoğun ulaştırma ve nakliye hizmetlerinin İskenderun ve Mersin Limanları üzerinden yapılması için Ahmet Şahap Ünlü’ nün verdiği hizmetler başta şoförler olmak üzere tüm nakliye sektörü çalışanları tarafından bilinmektedir.

Sovyetler Birliğinin dağılıp Rusya Federasyonu oluştuktan sonra 2000 – 2003 tarihleri arasında Rusya Federasyonu Yakıt Bakanlığı’na ve RAOJES Elektrik Üretim ve dağıtım şirketine danışmanlık yapan Ünlü, 2005 – 2010 yılları arasında dünyanın sayılı Hydro Elektrik üreticilerinden, Hydro Contracting şirketine de danışmanlık hizmeti vermiştir.

Ahmet Şahap Ünlü, akademik seviyede İngilizce ve Almanca olmak üzere, Rusça, İspanyolca, Arapça ve Kürtçe bilmektedir. Ünlü evli,2 çocuk babası ve 1 torun sahibidir. Torunun adı Ahmet Boran ÜNLÜ ‘dür.

Ahmet Şahap Ünlü Siyasi Yaşamı

1995 yılında Yeni Demokrasi Hareketi Partisi’nden Gaziantep milletvekili adayı olan Ahmet Şahap Ünlü ülke genelindeki oya nispetle en yüksek ikinci oyu almıştır. 
2007 yılında yöre halkından gelen yoğun istek ve talep üzerine Demokrat Parti’den aday olan Ünlü almış olduğu oy oranına rağmen Demokrat Parti’nin ülke barajını aşamaması nedeni ile Meclise girememiştir.

Ahmet Şahap Ünlü Başkanlık ve Üyelikler T.C Ticaret Bakanlığı / DEİK

     
Başkan Türkiye- Norveç 2015 – 2017
Başkan vekili Türkiye- Norveç 2014 – 2015
Başkan vekili Türkiye – Macaristan 2010 – 2012
Başkan vekili Başkan vekili Türkiye- Avusturya 2008 – 2012
Başkan vekili Türkiye- İspanya 2008 – 2012
Yür. Krl. Üye Türkiye – Yunanistan 2003 – 2005
Kurucu Başkan Türkiye- Tacikistan 2003 – 2006
Başkan Türkiye- Belarus 2000 – 2002
Kurucu Başkan Türkiye – Letonya 1998 – 2000
Komite Başkanı BSEC Lojistik  1996 – 1998
Başkan Türkiye – Gürcistan 1994 – 1996
Kurucu Başkan Türkiye- Kazakistan 1990 – 1994
     
Ulaştırma Sektörü (UND)    
Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Uluslararası Nakliyeciler Derneği 2015 – 2017
Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Uluslararası Nakliyeciler Derneği 2013 – 2015
   
Dernek Üyelikleri  
Moda Deniz Kulübü İstanbul
Anadolu Kulübü İstanbul
Ankara Kolejliler Mezunlar Derneği İstanbul
Türk Eğitim Derneği Ankara
Gaziantep Kültür ve Dayanışma Derneği İstanbul

Ahmet Şahap Ünlü Spor Hayatı

Bir dönem Gaziantep / İslahiye Spor Başkanlığı’nda da bulunan Ünlü, üniversite yıllarında Almanya’da Bonn Ligi’nde Lengsdorf Takımı’nda futbol oynamıştır. Lise yıllarında görev aldığı “TED” Ankara Koleji Basket Takımı’nı Türkiye Birinci Ligi’nde temsil eden Ankara Kolejliler Derneği’nin faal üyesidir.

Bu biyografide Ahmet Şahap Ünlü hakkında sahip olduğumuz bilgilere yer verdik. Bilgilerde herhangi bir yanlışlık tespit ettiyseniz hemen aşağıdaki yorum alanını kullanarak bu yanlışlığı düzeltmemize yardımcı olabilirsiniz.

Kaynaklar: Kaynak1

12 Beğen